Nasiona chia, czyli nasiona szałwii hiszpańskiej, nie są produktem spożywczym, który zakupisz w lokalnym sklepie. Warto jednak ich poszukać na sklepowych półkach w marketach, bo korzyści płynących z ich regularnego spożywania jest naprawdę wiele. Jako osoba aktywna szybko docenisz te nasiona za ilość składników odżywczych, które zawierają. Poznaj 5 powodów, dla których warto regularnie sięgać po nasiona chia.


SPIS TREŚCI:
1. Nasiona chia, czyli cenne źródło białka
2. Nasiona chia pomogą, gdy biegasz, aby zrzucić zbędne kilogramy
3. Energię czerp z nasion chia
4. Wzmocnienie kości? Warto jeść nasiona chia
5. Dobre nawodnienie organizmu to podstawa – jak pomogą nasiona chia?1. Nasiona chia, czyli cenne źródło białka
Skoro biegasz, uważasz na to, co trafia na twój talerz. Z pewnością pilnujesz też, aby twoja dieta była zbilansowana, czyli aby nie zabrakło w niej białka, węglowodanów i tłuszczy. Jeżeli chodzi o pozyskiwanie tych pierwszych, to produktów bogatych w białko jest wiele, a świetnym przykładem są nasiona chia.


Każdy biegacz musi dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości białka, bo właśnie ono odpowiada za silne mięśnie. Nasiona chia powinny znaleźć się w twojej diecie jako źródło tej substancji. Dlaczego? Bo w 100 g nasion znajdziesz aż 17 g białka. Co więcej, są one bogate w aminokwasy rozgałęzione, które – jak z pewnością wiesz – są podstawą, gdy mowa o regeneracji mięśni.


2. Nasiona chia pomogą, gdy biegasz, aby zrzucić zbędne kilogramy
Dlaczego zainteresowałeś się bieganiem? Bo to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów? Musisz wiedzieć, że samo bieganie ci nie pomoże – musisz jeszcze pamiętać o diecie. Jeżeli szukasz sycących produktów, to nasiona chia sprawdzą się idealnie, a to z uwagi na ich właściwości hydrofilowe. Ponieważ absorbują one wodę (dzięki temu pęcznieją), to po ich spożyciu dłużej utrzymuje się uczucie sytości.


Jeżeli chcesz spożywać nasiona chia, aby nie odczuwać głodu, to dobrze, abyś regularnie dodawał je do przygotowanych posiłków. Na śniadanie masz w zwyczaju jeść owsiankę? Wzbogać ją o garść nasion chia. Pożywna sałatka? Nie ma przeszkód, aby również do takiej dodać nasiona chia. Ponieważ nie mają one wyraźnego smaku, nie wpłyną negatywnie na walory smakowe przygotowanego dania.


3. Energię czerp z nasion chia
Regularne treningi powodują, że potrzebujesz energii, prawda? Tę możesz czerpać m.in. z nasion chia. Skoro absorbują one wodę, to nie tylko zmniejszają uczucie głodu, lecz także spowalniają przemianę węglowodanów. Dostarczanie glukozy odbywa się małymi dawkami, ale cyklicznie, w efekcie czego masz więcej energii i siły.


Musisz wiedzieć, że czerpiąc energię z nasion chia, możesz jedynie zyskać, gdyż dodatkowo zawierają one mnóstwo składników odżywczych. Mowa zarówno o potasie, żelazie, magnezie, błonniku, fosforze, cynku i nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3. Dodatkowo w nasionach chia znajdują się witaminy – szczególnie dużo jest witaminy E (w 100 g ok. 0,5 mg).


4. Wzmocnienie kości? Warto jeść nasiona chia
Skoro biegasz, musisz dbać o wzmocnienie kości. Ich wzmacnianie powinno być dla ciebie kluczowe. Musisz wiedzieć, że możesz to zrobić, dostarczając do organizmu witamin i minerałów w optymalnej ilości. Jak już wiesz, nasiona chia są bogate w witaminy, a w ich składzie znajduje się również szereg pierwiastków, m.in. wapń czy magnez.


Wymienione witaminy i pierwiastki są niezwykle ważne dla mocnych kości. Jeżeli będziesz regularnie spożywał nasiona chia, cyklicznie dostarczysz do organizmu odpowiedniej ich ilości.


5. Dobre nawodnienie organizmu to podstawa – jak pomogą nasiona chia?
Za pomocą nasion chia zadbasz również o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ma to bezpośredni związek z właściwościami hydrofilowymi nasion chia, czyli tym, że pęcznieją one pod wpływem wody. Warto dodać, że woda ta jest uwalniana podczas procesu trawienia. W efekcie zatem jest ona dostarczana tam, gdzie aktualnie jest potrzebna.


Gdy mowa o prawidłowym nawodnieniu organizmu, to musisz pamiętać, że dla ciebie – jako osoby aktywnej fizycznie – jest to bardzo ważne z uwagi na konieczność regeneracji. Wiadomo, że nawodniony organizm szybciej się regeneruje po treningu, a to oznacza, że będziesz miał więcej siły, wybierając się na kolejny trening biegowy.

5 powodów, dla których warto jeść nasiona chia Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane