Należysz do osób chcących schudnąć? Z pewnością wiesz, że zadowalające efekty możesz uzyskać, regularnie biegając. Jeżeli nie masz problemów ze stawami i masz nadwagę, a nie I lub II stopień otyłości, to rozwiązanie w postaci treningów biegowych jest dla ciebie. Zanim jednak zaczniesz biegać – dowiedz się, czym jest kaloria i dlaczego biegacze często skrupulatnie liczą kalorie, układając dietę.


SPIS TREŚCI:
1. Co to jest kaloria?
2. Czy znasz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie?
3. Ile kalorii potrzebujesz, trenując?
4. Kalorie a trening biegacza – o czym musisz pamiętać?1. Co to jest kaloria?
Kaloria (kcal) to jednostka, którą stosuje się nie tylko w dietetyce, lecz także energetyce. W przypadku dietetyki sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, a to dlatego, że ilość kalorii w produktach jest podawana w kilokaloriach (tysiącach kalorii), a nie kaloriach (stąd też skrót – kcal).


Sięgając po jedzenie, dostarczasz do organizmu energii. Specjaliści przyjmują, że to właśnie kaloria wyraża ilość energii, którą – wraz z pokarmem – otrzymuje organizm. Wartość energetyczna jest przy tym uzależniona od tego, czy mowa o białkach, tłuszczach, czy węglowodanach. Przyjmuje się, że:


– 1 g białka to ok. 4 kcal,
– 1 g węglowodanów to ok. 4 kcal,
– 1 g tłuszczów to ok. 9 kcal.


Tyle, gdy mowa o teorii. Czy w praktyce warto liczyć kalorie? Jeżeli zdecydowałeś się na treningi biegowe, to owszem. W ten sposób nie popełnisz błędów, które mogą sprawić, że twoje wysiłki zostaną zaprzepaszczone.


2. Czy znasz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie?
Zdecydowałeś się biegać, aby schudnąć? Musisz zatem poznać swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:


– Bardzo często zdarza się, że osoby zaczynające trenować, aby schudnąć, faktycznie jedzą… więcej niż dotychczas. Rezultat jest łatwy do przewidzenia – waga nie idzie w dół, a to może spowodować frustrację.
– Znając swoje zapotrzebowanie kaloryczne, możesz samodzielnie lub z pomocą specjalisty ułożyć dobrze zbilansowaną dietę. Mowa o takiej, dzięki której dostarczysz organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Biegając, musisz się odpowiednio odżywiać – to zupełna podstawa.
– Jeżeli uznasz, że bieganie jest dla ciebie i z przyjemnością będziesz wychodził na kolejne treningi biegowe, to musisz pamiętać, że… możesz zgubić zbyt wiele kilogramów. W takiej sytuacji dieta musi być tak ułożona, abyś miał siłę biegać. Nie obejdzie się bez systematycznego dostosowania diety i zapotrzebowania energetycznego do aktualnej częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej.


Ustalając swoje zapotrzebowanie energetyczne, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. płeć, wiek, codzienną aktywność czy rodzaj pracy (siedząca, fizyczna).


3. Ile kalorii potrzebujesz, trenując?
Dwie osoby pokonujące taką samą ilość kilometrów w ciągu tygodnia mogą mieć różne zapotrzebowanie energetyczne. W związku z tym tak ważne jest, abyś nie wzorował się na osobach trzecich, ale dokładnie ustalił swoje własne potrzeby.
Jesteś na początku swojej przygody z bieganiem? W takim razie powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów – mowa o trenerach i dietetykach, którzy pomogą ci nie tylko obliczyć twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, lecz także ułożą odpowiednią dietę. Trzymając się jej, będziesz mógł osiągnąć założony cel – schudnąć lub z tygodnia na tydzień pokonywać coraz więcej kilometrów.


4. Kalorie a trening biegacza – o czym musisz pamiętać?
Pierwsze treningi biegowe masz już dawno za sobą? Zatem wiesz, że – poza miesiącami, w których intensywnie biegasz – są również takie, które przeznaczasz na regenerację organizmu. Należysz do biegaczy odpuszczających sobie treningi w sezonie zimowym? W takiej sytuacji również konieczne jest zmodyfikowanie diety, czyli dostosowanie jej do aktualnej częstotliwości i intensywności treningów. Liczenie kalorii jest zatem istotne z punktu widzenia każdego biegacza.


Choć liczenie kalorii jest ważne, to – o czym powinieneś pamiętać – dobrym rozwiązaniem będzie również kontrolowanie wagi, wykorzystując inne sposoby. Do najpopularniejszych należą regularne ważenie się i mierzenie obwodów.

Kaloria. Czym jest i dlaczego biegacze tak je liczą? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane