W dobrze zbilansowanej diecie muszą znaleźć się warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to warto, abyś zadbał, żeby wśród nich znalazły się m.in. buraki i szpinak, ponieważ są one bogate w azotany. Te jeszcze do niedawna przez wiele osób były traktowane z dystansem, a to dlatego, że producenci żywności powszechnie wykorzystują je w roli konserwantów. Dziś o azotanach wiadomo znacznie więcej – doceniają je głównie sportowcy, bo zwiększają wydolność fizyczną.


SPIS TREŚCI:
1. Co to są azotany?
2. Mechanizm działania azotanów
3. W jakich warzywach znajdziesz azotany?
4. Kiedy najlepiej przyjmować azotany i w jakich ilościach?
5. Jak długo działają azotany?



1. Co to są azotany?
Cząsteczka sygnałowa, jaką jest tlenek azotu (NO), spełnia w organizmie wiele zadań. Przeprowadzone badania potwierdziły, że ma ona spory wpływ na pracę tkanki mięśniowej – może regulować przepływ krwi przez nią, wpływa również na jej kurczenie i rozkurczanie się. Efektem jest zmniejszenie wykorzystania tlenu w czasie treningu, co przekłada się na czas jego trwania – osoba ćwicząca może wykonywać poszczególne ćwiczenia dłużej.


Azotany mają wpływ nie tylko na tkanki mięśniowe, lecz także na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Regulują jego pracę, gdyż pobudzają do działania neuroprzekaźniki. Jak wiadomo, te są odpowiedzialne za przenoszenie sygnałów między neuronami.
Jeszcze do niedawna działanie azotanów w organizmie było minimalizowane i niedoceniane. Pojawiły się nawet teorie, jakoby ich obecność miała negatywny wpływ na organizm człowieka. Uważano, że powstające w rezultacie reakcji chemicznej zachodzącej między aminami a azotynami N-nitrozowe pochodne amin mają działanie kancerogenne. Dziś wiadomo, że teoria ta nie znalazła potwierdzenia w badaniach.


2. Mechanizm działania azotanów
Liczne badania potwierdziły, że nie ma jednej drogi powstawania tlenku azotu. Z tego względu dziś zaleca się osobom aktywnym fizycznie spożywać produkty bogate w azotany (NO3). Dlaczego? Bo w procesach zachodzących w jamie ustnej i żołądku powstaje tlenek azotu. Ten zostaje rozprowadzony m.in. do mięśni. W razie wysiłku fizycznego może być on wykorzystany, gdy dochodzi np. do niedotlenienia.


Działanie azotanów nie ogranicza się jedynie do poprawy wydolności tlenowej podczas wysiłku czy zwiększenia pojemności tlenowej. Przeprowadzone badania wykazały, że te związki chemiczne odgrywają w organizmie również inne role, np. regulują napięcie naczyń krwionośnych, mają wpływ na wychwyt glukozy czy wpływają modulująco na ośrodkowy układ nerwowy, mając tym samym istotny wpływ na procesy pamięciowe.


3. W jakich warzywach znajdziesz azotany?
Chcesz wzbogacić swoją dietę w azotany? Musisz zatem wiedzieć, w których warzywach znajdziesz największą ilość tych związków chemicznych. Poza burakami i szpinakiem powinieneś wzbogacić swoją dietę o rzodkiewkę, sałatę, kapustę pekińską i koper. Sporą ilość azotanów wykryto również w roszponce i rukoli. Jeżeli przepadasz za sezonowymi warzywami, sięgnij również po boćwinę.


Poza sezonem, w którym na straganach można znaleźć mnóstwo świeżych warzyw i owoców, najlepiej będzie, żebyś przekonał się do buraków i szpinaku. Pierwsze z warzyw są bardzo tanie i dostępne w sklepach przez cały rok. Możesz z nich przyrządzić naprawdę wiele pysznych potraw, w tym również pożywne soki.


4. Kiedy najlepiej przyjmować azotany i w jakich ilościach?
Każdy sportowiec – niezależnie od tego, czy mowa o zawodowcu, czy też amatorze – ma pewne rytuały przed każdym treningiem lub zawodami. Podstawą jest zawsze posiłek, bo to właśnie on dostarcza organizmowi niezbędnych składników. Jeżeli chcesz trenować dłużej lub pobiec lepiej niż dotychczas, powinieneś wypić sok z buraków lub zjeść posiłek, w którym znalazłby się szpinak. W ten sposób możesz dostarczyć do organizmu sporą dawkę azotanów.


Kiedy i jakich ilościach przyjmować azotany? Przed treningiem powinieneś zadbać o posiłek. Wystarczy zatem, że do dotychczasowego posiłku dodasz azotany w postaci np. soku z buraków (na ok. 2–3 godzin przed treningiem). Alternatywą jest dłuższa suplementacja azotanami, która powinna trwać do 15 dni. Wówczas również powinieneś zauważyć poprawę zdolności wysiłkowej.


5. Jak długo działają azotany?
Aby azotany zaczęły działać, musi upłynąć od 2 do 3 godzin. Właśnie dlatego ich przyjmowanie zaleca się z posiłkiem przed treningiem. Wysoki poziom tych związków chemicznych utrzymuje przez ok. 6 godzin. Jeżeli chcesz utrzymać ten stan przez długi czas, musisz włączyć je do codziennej diety. Pamiętaj jednak, że wówczas nie będziesz odczuwał znacznej różnicy, spożywając produkty zawierające azotany tuż przed treningiem.

Zobacz koniecznie:

Berrator - spalacz tłuszczu, który po prostu działa.

Azotany z buraków i szpinaku zwiększają wytrzymałość Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane