SPIS TREŚCI:
1. Beta-alanina – podstawowe informacje
3. Gdzie znajdziesz beta-alaninę?
4. Beta-alanina wyłącznie dla biegaczy?
5. Dawkowanie beta-alaniny – co musisz wiedzieć?
1. Beta-alanina – podstawowe informacje
Beta-alanina jest zaliczana do aminokwasów. Ten organiczny związek chemiczny wraz z histydyną składają się na karnozynę, która występuje w mięśniach. Karnozyna jest o tyle istotnym z punktu widzenia sportowców dipeptydem, że odpowiada za regulację pH układu mięśniowego. To właśnie jej obecność gwarantuje równowagę kwasowo-zasadową. Utrzymanie tej jest kluczowe dla zawartości kwasu mlekowego – gdy równowaga kwasowo-zasadowa jest zachowana, nie ma obaw o szkodliwe działanie kwasu mlekowego dla naszych mięśni.
Ponieważ beta-alanina wchodzi w skład karnozyny, faktycznie ma znaczenie dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w komórkach mięśniowych. Jeżeli jej ilość jest odpowiednio wysoka, to nie powstaje kwas mlekowy. Rezultat? Skoro nie dochodzi do zakwaszenia mięśni, to czujesz się mniej zmęczony po zakończeniu treningu, twój organizm również szybciej się regeneruje.
Naukowcy uważają, że beta-alanina ma pozytywny wpływ nie tylko na ograniczenie zmęczenia i regenerację organizmu, lecz także na wzrost szybkości biegacza. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że ilość tego organicznego związku chemicznego w mięśniach wpływa na szybkość starzenia się komórek w organizmie. Dziś jednak nie ma jeszcze wyników badań, które potwierdzałyby tę tezę.
3. Gdzie znajdziesz beta-alaninę?
Przyjmowanie suplementów zawsze powinno być ostatecznością – poszczególnych składników powinieneś szukać w pokarmach. Dobrze zbilansowana dieta powinna zaspokajać nie tylko twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, lecz także dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych mu składników odżywczych, minerałów i witamin. Gdzie znajdziesz beta-alaninę?
Cennym źródłem beta-alaniny są wszelkie produkty bogate w białko. Do takich należą m.in. ryby i mięso: drób, wołowina i wieprzowina. Sporą ilość tego związku chemicznego znajdziesz również w cenionych przez sportowców ziarnach soi.
. Beta-alanina wyłącznie dla biegaczy?
Z uwagi na działanie, beta-alanina jest cennym związkiem chemicznym nie tylko dla biegaczy, lecz dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, u których może dochodzić do zmęczenia mięśniowego. Z tego względu po ten suplement sięgają nie tylko biegacze, lecz także biegacze specjalizujący się w biegach z przeszkodami, wioślarze czy osoby uprawiające wspinaczkę.
Ponieważ badania nad działaniem i skutecznością beta-alaniny wciąż trwają, naukowcy przeprowadzają wiele testów. Jednym z takich było podawanie suplementu mającego w składzie ten związek chemiczny zawodowym żołnierzom. Rezultaty zadziwiły – grupa żołnierzy zażywająca beta-alaninę nie tylko miała więcej siły, lecz także w mniejszym stopniu odczuwała zmęczenie po treningach.
5. Dawkowanie beta-alaniny – co musisz wiedzieć?
Decydując się na stosowanie suplementu zawierającego w składzie beta-alaninę, z pewnością zastanawiasz się, jak go dawkować. Z twojego punktu widzenia istotną informacją powinno być to, że aktualnie nie ustanowiono maksymalnej dziennej dawki tego związku chemicznego, której spożycie byłoby bezpieczne dla człowieka. Nie oznacza to jednak, że możesz zażywać dowolną ilość beta-alaniny. Poza kwestią zdrowotną, naukowcy nie zauważyli, aby podniesienie dawki tego związku przekładało się na jego zwiększoną skuteczność.
Na jaką dawkę powinieneś się zdecydować? Najlepiej, aby dobowa dawka tego preparatu nie przekroczyła 8 gram. Pamiętaj przy tym, że istotna jest regularna suplementacja. Przyjmuje się, że aby zauważyć pierwsze efekty, niezbędne jest przyjmowanie suplementu przez co najmniej 2 miesiące. Po okresie suplementacji konieczne jest zrobienie przerwy, bo wysoki poziom beta-alaniny utrzymuje się w organizmie do kilku miesięcy.
Zobacz również:
Berrator - bezkonkurencyjny spalacz tłuszczu!
Komentarze