Mówi się, że biegać może każdy – wystarczy tylko założyć odpowiednie buty i… wstać z kanapy. Zdecydowałeś się biegać, aby zrzucić kilka kilogramów? Dieta i regularne treningi to podstawa. Do diety możesz włączyć chrom. Specjaliści udowodnili, że codzienne spożywanie dawki tego pierwiastka może skutecznie pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Jeżeli wcześniej nie słyszałeś o chromie, czas to zmienić. W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje o tym wspomagającym odchudzanie składniku.


SPIS TREŚCI:
1. Chrom – co musisz o nim wiedzieć
2. W jakich produktach znajdziesz chrom
3. Jak objawia się niedobór chromu w organizmie
4. Jak chrom wspomaga biegacza w odchudzaniu
5. W jakich ilościach przyjmować chrom



1. Chrom – co musisz o nim wiedzieć
Wśród pierwiastków odgrywających w organizmie bardzo dużą rolę należy wskazać na chrom. Jego obecność jest niezbędna, gdy mowa o utrzymaniu w optymalnym stanie gospodarki cukrowej. Prawidłowy poziom chromu jest szczególnie istotny z punktu widzenia diabetyków. U osób, u których zdiagnozowano cukrzycę, insulina nie jest wytwarzana lub jest wytwarzana w niewystarczającej ilości. Obecność chromu w organizmie ma tę właściwość, że zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę.


Osoby aktywne fizycznie są w mniejszym stopniu zagrożone chorobami przewlekłymi. Jedną z takich jest miażdżyca. Wiadomo, że – poza sportem – również odpowiednia ilość chromu w organizmie może uchronić przed rozwojem miażdżycy. Jak to możliwe? Pierwiastek ten obniża poziom szkodliwego (LDL) i podnosi poziom dobroczynnego (HDL) cholesterolu we krwi.


2. W jakich produktach znajdziesz chrom
Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Niestety, na niedobór chromu mogą cierpieć nawet te osoby, które starają się odżywiać zdrowo – pierwiastek ten występuje w pożywieniu w niewielkich ilościach.


Chcąc dostarczyć do organizmu dawki chromu, powinieneś sięgnąć po produkty zbożowe (np. kasze), ryby i owoce morza (np. krewetki). Niewielkie ilości chromu znajdują się również w orzechach brazylijskich, jajach i jabłkach. Jeżeli chodzi o warzywa, to najwięcej chromu mają zielone, np. sałata i szparagi.


Aby uzupełnić zawartość chromu w organizmie, możesz sięgnąć również po suplementy diety. Przed zakupem takiego produktu zwróć szczególną uwagę na zawartość chromu w tabletce.


3. Jak objawia się niedobór chromu w organizmie
Skoro chrom występuje w niewielkiej grupie produktów spożywczych, to pojawia się pytanie, jak rozpoznać jego niedobór w organizmie. Jest kilka objawów, które specjaliści wiążą z niewystarczającą ilością chromu w organizmie – mowa przede wszystkim o wzmożonej drażliwości i zmęczeniu. Pacjenci, którzy zauważają u siebie powyższe objawy, często skarżą się również na zwiększoną ochotę na słodycze, a czasem również alkohol.


Ponieważ niedobór chromu w organizmie może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, nie powinieneś lekceważyć pojawienia się powyższych objawów. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań specjalista będzie w stanie określić, czy powodem jest niewystarczająca ilości chromu w diecie.


4. Jak chrom wspomaga biegacza w odchudzaniu
Poza wymienionymi korzyściami, jakie wiążą się z dostarczaniem do organizmu odpowiedniej dawki chromu, nie można zapomnieć, że po ten suplement często sięgają osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Jeżeli rozpocząłeś przygodę z bieganiem, aby schudnąć, to sięgnięcie po suplement diety z chromem w składzie pomoże ci szybciej osiągnąć zamierzony cel.


Dlaczego uważa się, że chrom wspomaga odchudzanie? Ma to ścisły związek z właściwościami tego pierwiastka – poza tym że reguluje on poziom cukru we krwi, dzięki czemu nie pojawia się chęć na słodycze, to przyśpiesza również przemianę materii. Brak chęci na słodycze w połączeniu z szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej pozwala osiągnąć cel – zgubić zbędne kilogramy.


5. W jakich ilościach przyjmować chrom
Zarówno niedobór, jak i nadmiar chromu w organizmie jest szkodliwy. Jeżeli zamierzasz sięgnąć po suplement diety z chromem, bo zauważyłeś u siebie niepokojące objawy lub chcesz wspomóc się w walce o szczupłą sylwetkę, powinieneś skonsultować się z lekarzem.


Specjaliści twierdzą, że dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na chrom wynosi od 0,05 do 0,2 mg. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, lekarz może ustalić wyższą dzienną dawkę tego pierwiastka. Aby zatem mieć pewność, że przyjmujesz dokładnie tyle chromu, ile potrzebuje twój organizm, nie obejdzie się bez porady specjalisty. Pamiętaj – gdy chodzi o zdrowie, nie warto samodzielnie podejmować decyzji.

Chrom wspomaga biegacza w odchudzaniu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane