SPIS TREŚCI:
1. Dlaczego warto wprowadzić zielone koktajle do swojej diety?
2. Jak przygotowywać zielone koktajle?
3. Kiedy sięgać po zielone koktajle?
4. Gdzie szukać inspiracji, wprowadzając zielone koktajle do diety?
1. Dlaczego warto wprowadzić zielone koktajle do swojej diety?
Zielone koktajle są zdrowe i pożywne. Nie od dziś wiadomo, że warzywa to witaminowa bomba. Jeżeli biegasz, to z pewnością przykładasz uwagę do tego, co jesz. Sięgając po zielone koktajle, do organizmu dostarczasz zarówno witamin, jak i wielu składników odżywczych.
Jeżeli chodzi o zawartość koktajli, to szczególną uwagę należy zwrócić na błonnik. Tej substancji są pozbawione np. świeżo wyciskane soki. Dlaczego błonnik jest tak ważny? Jak potwierdzają przeprowadzone badania, ma on ogromny wpływ na działanie naszego organizmu.
Błonnik to grupa substancji pochodzenia roślinnego. Jego obecność w układzie pokarmowym ma wpływ m.in. na trawienie i wydalanie niestrawionych resztek jedzenia. Ponieważ błonnik chłonie wodę, wpływa na odczuwanie sytości. Do jego zadań należy również regulowanie uwalniania cukrów. Stopniowe uwalnianie cukrów ma wpływ na nasze samopoczucie, a przede wszystkim gwarantuje, że nie będziemy odczuwać chęci sięgnięcia po coś słodkiego.
Zielone koktajle to jednak więcej niż witaminy i błonnik. Jako biegacz mogłeś wyeliminować wiele produktów ze swojego jadłospisu. Zielone koktajle pozwalają urozmaicić codzienną, często monotonną dietę – z powodzeniem zastąpią posiłek przed lub po treningu.
2. Jak przygotowywać zielone koktajle?
Uważasz, że przygotowanie koktajlu to nic prostszego – wystarczy jedynie posiadać blender? Faktycznie, posiadanie takiego urządzenia w kuchni oznacza tyle, że możesz przygotować koktajl zarówno warzywny, jak i owocowy. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszyscy specjaliści są zwolennikami blendowania – niektórzy twierdzą, że znacznie zdrowsze jest wyciskanie warzyw czy owoców.
Dlaczego?
Przeciwnicy blendowania uważają, że podczas tego procesu dochodzi do utraty wielu witamin i składników odżywczych (niektórzy mówią o utracie nawet 90% witamin). Jak to możliwe? Ma to związek z tym, że warzywa lub owoce mają dostęp do tlenu, a ten – jak wiadomo – utlenia składniki odżywcze. Z tego względu niektórzy – jako alternatywę dla blendowania – proponują wyciskanie warzyw i owoców.
Jeżeli zdecydujesz się na blendowanie, które i tak jest zdrowsze niż np. gotowanie czy pieczenie, to pamiętaj, aby koktajle przygotowywać zawsze tuż przed ich spożyciem. W ten sposób będą one nie tylko świeże i smaczne, lecz także zawartość składników odżywczych i witamin będzie najwyższa.
3. Kiedy sięgać po zielone koktajle?
Przekonałeś się do zielonych koktajli i zastanawiasz się, kiedy po nie sięgać? Możesz każdego dnia. Koktajl z powodzeniem zastąpi posiłek (np. kolację), może być również posiłkiem przed lub po treningu.
Skład zielonego koktajlu powinien zależeć od tego, kiedy będziesz go spożywał. Jeżeli przed treningiem, warto zadbać, aby znalazły się w nim węglowodany. Gdy przygotowujesz koktajl jako posiłek po treningu, to ważne, aby znalazło się w nim białko.
4. Gdzie szukać inspiracji, wprowadzając zielone koktajle do diety?
W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na zdrowe i smaczne zielone koktajle. Powinny one stanowić dla ciebie inspirację do poszukiwania własnych połączeń.
Pamiętaj, że zielone koktajle nie zawsze – jak sugeruje nazwa – muszą składać się wyłącznie z zielonych warzyw. Poza np. jarmużem, szpinakiem czy natką pietruszki, z powodzeniem możesz dodać banany (węglowodany) czy pestki (np. słonecznika – tłuszcze).
Jeżeli dopiero eksperymentujesz z zielonymi koktajlami, to musisz mieć świadomość tego, że… nie muszą ci one smakować. Nie obawiaj się ulepszać ich smaku, korzystając z owoców. Przykładowo latem z powodzeniem możesz wykorzystać sezonowe owoce, np. truskawki czy maliny. Gdy przekonasz się do zielonych koktajli, to… trudno będzie ci z nich zrezygnować.
Komentarze