Czarna, z cukrem, z mlekiem… Kawa niejedno ma imię i niejednego zwolennika. Po aromatyczną filiżankę kawy najczęściej sięgamy rano, bo dawka kofeiny działa pobudzająco. Nie brakuje jednak osób, które piją ten napój popołudniami czy nawet wieczorami. Czy biegacze powinni pić kawę, czy lepiej by z niej zrezygnowali? Jak kawa i zawarte w niej substancje działają na organizm osoby aktywnej fizycznie?


SPIS TREŚCI:

1. Kawa – jakie substancje w niej znajdziemy?

2. Kofeina – korzystny i negatywny wpływ na organizm

3. Kawa dla biegacza – czy skusić się na filiżankę przed treningiem?

4. Kawa dla biegacza – czy skusić się na filiżankę po treningu?



1. Kawa – jakie substancje w niej znajdziemy?

Wokół kawy narosło wiele mitów, a naukowcy wciąż sprzeczają się o jej wpływ na organizm człowieka. Dobrze poznany został za to skład ziaren, z których można przygotować filiżankę aromatycznego naparu. Wiadomo, że w kawie znajduje się spora ilość kofeiny, która – jak wiadomo – ma właściwości pobudzające.


Poza kofeiną, w kawie są również wielkopierścieniowe węglowodany aromatyczne (WWA). W zależności od tego, jak długo ziarna są poddawane procesowi obróbki termicznej, w kawie może być również benzen (substancja toksyczna). Z tego też względu przed sięgnięciem po filiżankę kawy, warto dobrze zastanowić się, czy rzeczywiście jest ona nam potrzebna.


2. Kofeina – korzystny i negatywny wpływ na organizm

Kofeina to organiczny związek chemiczny, którego wpływ na organizm ludzki – mimo wielu badań – nie został do końca poznany. Wiadomo, że oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Jedna czy dwie filiżanki kawy dziennie oddziałują pozytywnie na pamięć i koncentrację, pozwalają wyeliminować zmęczenie i poprawić nastrój. Kofeina zapobiega także przedwczesnej śmierci, u której podłoża leżą np. choroby serca.


Jest też druga strona medalu: kofeina przyjmowana w większych ilościach (np. 4-5 filiżanek kawy dziennie) może wywoływać uczucie lęku. Co więcej, jest to substancja uzależniająca, co oznacza, że całkowite odstawienie kawy może być trudne. Osoby rezygnujące z kawy mogą skarżyć się m.in. na ból głowy, osłabienie czy gorszy nastrój.


3. Kawa dla biegacza – czy skusić się na filiżankę przed treningiem?

Osoby aktywne fizycznie często zastanawiają się, czy sięgać po kawę, a jeżeli tak, to kiedy. Jedną z możliwości jest filiżanka kawy przed treningiem. Czy to dobre rozwiązanie? Spożycie takiego napoju na ok. 30-40 min przed treningiem daje naturalnego „kopa”. Gdy do organizmu zostaje dostarczona dawka kofeiny, zachodzi szereg procesów, których efektem jest zwiększenie wytrzymałości organizmu i wyeliminowanie zmęczenia.


Kawa wypita przed treningiem może zatem sprawić, że będzie on bardziej intensywny, i tym samym osiągane rezultaty będą jeszcze lepsze. To główny powód, dla którego warto skusić się na filiżankę tego napoju kilkadziesiąt minut przed treningiem. Z drugiej strony, nie można zapomnieć, że takie rozwiązanie nie jest dla wszystkich.


Po kawę przed treningiem nie powinny sięgać osoby mające problem z podwyższonym ciśnieniem i te, które zażywają przed treningiem kofeinę w innej postaci, np. w suplementach diety. Zwiększona dawka kofeiny wcale nie poprawi samopoczucia. Przeciwnie – może je pogorszyć.


4. Kawa dla biegacza – czy skusić się na filiżankę po treningu?

Filiżanka kawy przed treningiem przynosi spore korzyści, jednak są sportowcy preferujący picie kawy po treningu. Dlaczego? Okazuje się, że ten napój wzmaga proces m.in. glikogenolizy i przyczynia się do szybkiego uzupełnienia glikogenu w mięśniach. To powinno zainteresować zwłaszcza osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem, bo to właśnie one mogą skarżyć się na zakwasy.


Wypicie kawy po treningu może też pomóc w staraniach o szczuplejszą sylwetkę. Nie od dziś wiadomo, że ten napój walczy ze zgromadzonym w organizmie tłuszczem. To też główne powody, dla których warto zdecydować się na filiżankę kawy po treningu.

Kawa dla biegacza. Wróg czy przyjaciel? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane