Kreatyna to syntetyzowana fizjologicznie w organizmie substancja czynna, która występuje głównie w mięśniach. Najczęściej taka endogenna synteza jest wystarczająca dla potrzeb mięśni w stanie umiarkowanej aktywności. Jednak mięśnie osób regularnie uprawiających sport mają znaczne większe wymagania energetyczne – wtedy zalecana jest suplementacja kreatyną. Takiej suplementacji nie należy się obawiać, gdyż kreatyna to bez wątpienia najlepiej przebadany suplement dla sportowców, który wpływa na fizjologiczne procesy zachodzące w mięśniach. Nie generuje zatem żadnych wymuszonych czy szkodliwych zjawisk w organizmie. 


SPIS TREŚCI:

1. Jak kreatyna działa w mięśniach?

2. Ranking 5 najlepszych preparatów keratynowych na rynku

3. Dawkowanie kreatyny1. Jak kreatyna działa w mięśniach?
Kreatyna to związek białkowy, którego główną funkcją w organizmie jest gromadzenie energii w mięśniach. Kreatyna jest substratem do produkcji fosfokreatyny, a ta stanowi dawcę fosforu podczas odtwarzania puli ATP w mięśniach. W okresie wzmożonego wysiłku mięśni procesy te przebiegać muszą w sposób płynny – w przeciwnym wypadku dochodzi do wyczerpania rezerw ATP, nasilenia glikolizy beztlenowej oraz rozwoju zakwaszenia mięśni. Niemożliwe staje się całkowite wykorzystanie siły skurczowej mięśni, co skutkuje znacznie mniej efektywnym treningiem.


W licznych badaniach udowodniono niezwykle korzystny wpływ suplementacji kreatyną na organizm sportowców. Mowa m.in. o wzroście siły mięśniowej oraz ich wydolności, a także opóźnieniu wystąpienia zjawiska przemęczenia mięśni. Ponadto kreatyna powoduje wzrost beztłuszczowej masy ciała, co szczególnie docenią sportowcy pracujący nad rozbudową masy mięśniowej. Warto przy tej okazji podkreślić, że takich korzystnych efektów działania kreatyny doświadczyć można wyłącznie wtedy, gdy suplementacja stanowi uzupełnienie planu treningowego. Sama suplementacja kreatyną, niewspomagana regularną aktywnością fizyczną, nie ma większego sensu.


2. Ranking 5 najlepszych preparatów keratynowych na rynku
Jeśli poszukujesz wartościowego suplementu zawierającego kreatynę, możesz poczuć się nieco zagubiony, gdyż rynek suplementów dla sportowców stale wzbogaca się o kolejne pozycje zawierające rozmaite formy kreatyny. Jaką kreatynę powinieneś wybrać? Podpowiemy ci, które suplementy są godne zaufania.


Miejsce 1 – Rocket Creatine
Miejsce 2 – C-HCl Kaged Muscle
Miejsce 3 – Creactor MuscleTech
Miejsce 4 – Con-Cret Creatine
Miejsce 5 – Best Creatine BPI Sports


Rocket Creatine – monohydrat dla perfekcyjnie rozbudowanej muskulatury
Rocket Creatine to monohydrat kreatyny oferowany przez firmę Rocket Nutrition. Ten niekwestionowany lider na rynku suplementów sportowych zapewnia doskonałą jakość swoich produktów udokumentowaną licznymi kontrolami i testami klinicznymi. Dlatego sięgając po kreatynę tej marki, masz pewność, że suplementujesz bezpieczną i doskonale przyswajalną substancję czynną.Monohydrat kreatyny Rocket Creatine to mikronizowany monohydrat kreatyny o bardzo wysokim stopniu absorpcji z przewodu pokarmowego i natychmiastowej dystrybucji do mięśni. Maksymalny wzrost stężenia fosfokreatyny w mięśniach zauważalny jest w przeciągu kilkudziesięciu minut, co zapewnia wykonanie efektywnego treningu. Doskonałą przyswajalność kreatyny jeszcze bardziej wzmacnia dodatek tauryny. W dłuższej perspektywie zauważalny jest przyrost masy mięśniowej będący wynikiem zarówno działania anabolicznego kreatyny, jak i wiązania wody przez cząsteczki monohydratu.C-HCl Kaged Muscle
Kreatyna C-HCl firmy Kaged Muscle zawiera chlorowodorek kreatyny, który wyróżnia się doskonałą przyswajalnością, a zatem możliwością przyjęcia mniejszych jego ilości niż w przypadku monohydratu. Ta doskonale rozpuszczalna w wodzie forma kreatyny zapewnia profesjonalne wsparcie mięśni w czasie treningu – z C-HCl Kaged Muscle twój trening będzie stawał się z dnia na dzień coraz bardziej efektywny, zaś muskulatura coraz bardziej imponująca.


Creactor MuscleTech
Kreatyna Creactor MuscleTech to unikatowa kompozycja czystej kreatyny oraz chlorowodorku kreatyny. Ten suplement zapewnia natychmiastowe wsparcie energetyczne dla pracujących mięśni, a także wywiera bardzo pożądany wpływ anaboliczny. Dostarczając energii pracującym mięśniom, kreatyna zwiększa intensywność wysiłku, co w okresie regeneracji przekłada się na bardziej zaawansowaną rozbudowę masy mięśniowej.


Con-Cret Creatine
Con-Cret Creatine to skoncentrowany chlorowodorek kreatyny, który zapewnia poprawę kondycji oraz sylwetki. Ta doskonale wchłanialna forma kreatyny napędzi twoje mięśnie do pracy, zapewniając im optymalne warunki energetyczne. Suplement dozujesz zgodnie z masą ciała, przyjmując niewielkie dawki preparatu. Nie musisz realizować suplementacji cyklicznej, martwić się o przerwy w suplementacji czy fazy ładowania.


Best Creatine BPI Sports
Wśród bogatej oferty suplementów keratynowych trudno szukać preparatu o tak złożonym składzie jak Best Creatine marki BPI Sports. Znajdziesz tu bowiem aż sześć form kreatyny: monohydrat, fosforan, kreatynę buforowaną, kreatynę bezwodną, kreatynę akg oraz kreatynę magnapower. Co dzięki temu zyskasz? Zauważalny wzrost siły i wytrzymałości, bardziej sprawne procesy regeneracji oraz efektywny przyrost masy mięśniowej.


3. Dawkowanie kreatyny
W jaki sposób należy przyjmować suplementy z kreatyną? Z pewnością należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej plan suplementacji zakłada przyjęcie kreatyny w dwóch dawkach w ciągu dnia – jedną należy przyjąć rano, a drugą okołotreningowo. Można nieco zmodyfikować ten schemat i zamiast rano – zażyć kreatynę wieczorem. Zalecana dawka to 1 g kreatyny na każde 10 kg masy ciała.


Kiedyś preferowano suplementację bazującą na tzw. fazie ładowania, co polegać miało na stosowaniu wysokich dawek kreatyny w pierwszym okresie suplementacji, a następnie zmniejszeniu dawki. Dziś już wiadomo, że korzystniejszy efekt przyniesie stała suplementacja mniejszymi dawkami kreatyny, bez okresów ładowania i przerw w suplementacji.

Kreatyna: Najlepsza kreatyna – ranking Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane