Utrzymanie właściwego dobowego bilansu energetycznego to wyzwanie dla każdej osoby, która stara się zredukować masę ciała lub regularnie trenuje. Można liczyć kalorie zawarte w każdym posiłku, można spędzać sporo czasu w kuchni, przyrządzając każdy z zaplanowanych posiłków. Mimo to możesz nie dostarczać odpowiednich ilości białka. Jakie ilości białka są odpowiednie? Dla osoby o niewielkiej aktywności zalecane dzienne spożycie białka to 0,8–1 g na każdy kilogram masy ciała. Natomiast dla osób odbywających regularne treningi spożycie białka może wzrastać nawet do 2 g na kilogram masy ciała. Dokładne zapotrzebowanie na białko można zatem obliczyć uwzględniając aktywność fizyczną, ale także wagę, wzrost i płeć. W uzupełnieniu podaży białka pomogą odżywki białkowe. Nie bez powodu są one uznawane za najbardziej popularne odżywki w sportowej suplementacji, bez których trudno wyobrazić sobie komponowanie jadłospisu sportowca. Jest to oczywiście możliwe, ale dzięki odżywkom białkowym jest to znacznie prostsze.


SPIS TREŚCI:

1. Jak działają odżywki białkowe?

2. Ranking odżywek białkowych – 2017 rok

3. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania odżywek białkowych?1. Jak działają odżywki białkowe?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów odżywek białkowych – od najbardziej popularnych białek serwatkowych czy kazeinowych, poprzez białko jaja, wołowe czy drobiowe, aż po białka roślinne (z grochu, ryżu, konopi czy soi). Bez względu na skład aminokwasowy oraz czas dystrybucji do mięśni ogólna zasada działania odżywek białkowych jest taka sama.


Odżywki białkowe stanowią źródło wielu aminokwasów, w tym niezbędnych aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Docierając do komórek mięśniowych, hamują degradację białek mięśniowych podczas treningu, co ma miejsce po wyczerpaniu się zasobów glikogenu. Wtedy źródłem energii stają się aminokwasy. Zaś w okresie potreningowej regeneracji aminokwasy nasilają syntezę białek mięśniowych, które wykorzystywane są do kompensacyjnej naprawy uszkodzonych włókien mięśniowych.


Reasumując – odżywki białkowe to suplementy o działaniu zarówno antykatabolicznym, jak i anabolicznym. Działanie to może być nasilone przez dodatek innych związków aktywnych, takich jak alanina, glutamina, tauryna czy kreatyna. Nie ulega wątpliwości, że taka skuteczna, a zarazem bezpieczna suplementacja w sporcie stanowi doskonałe uzupełnienie diety oraz wsparcie mięśni poddanych intensywnemu wysiłkowi. Jaką odżywkę należy wybrać? Oto nasz ranking przedstawiający odżywki białkowe, które są szczególnie godne uwagi.


2. Ranking odżywek białkowych – 2017 rok
Po wnikliwej analizie składu, deklarowanego przez producenta efektu działania, a także opinii użytkowników stworzyliśmy ranking pięciu najlepszych naszym zdaniem odżywek białkowych.


Miejsce 1 – Rocket Whey
Miejsce 2 – Nitro Tech
Miejsce 3 – COR-Performance Whey
Miejsce 4 – Combat Powder
Miejsce 5 – Elite Casein


Rocket Whey – absolutny nr 1!
Jeśli poszukujesz wartościowej odżywki białkowej, której skład został starannie przebadany – sięgnij po Rocket Whey. Markę Rocket Nutrition wyróżniają przeprowadzane kontrole jakości suplementów, badania czystości preparatów oraz liczne testy laboratoryjne. Dzięki temu możesz mieć pewność, że stosując Rocket Whey, doświadczysz maksimum korzyści, a jednocześnie twoja suplementacja będzie bezpieczna.
Rocket Whey to wysokiej jakości kompozycja koncentratu i izolatu białka serwatkowego zawierająca aż 24 g białka w jednej porcji. To także spora zawartość aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Dzięki wysokiej wartości biologicznej równej 104 odżywka białkowa Rocket Whey zapewnia doskonałe wsparcie mięśni podczas treningu oraz regeneracji.Nitro Tech
Nitro Tech to białko serwatkowe wzbogacone o monohydrat kreatyny oraz glicynę, taurynę i alaninę. Dostarcza optymalnych ilości cennych aminokwasów oraz stwarza doskonałe warunki energetyczne dla pracujących mięśni. Złożony skład odżywki Nitro Tech zapewnia zatem skuteczniejszą pracę nad siłą i wytrzymałością mięśni, zauważalny przyrost masy mięśniowej oraz progres z treningu na trening. Nitro Tech dostarcza aż 30 g białka i 3 g monohydratu kreatyny, co w zupełności wystarczy, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających sportowców.


COR-Performance Whey
Szukasz białka o doskonałym profilu aminokwasowym, wysokiej zawartości BCAA oraz z dodatkiem enzymów trawiennych, które mają zapobiec dolegliwościom żołądkowym po spożyciu białka? Sięgnij po COR-Performance Whey marki Cellucor. Dostępna w wielu wariantach smakowych odżywka wzbogacona jest o błonnik, który usprawnia pracę układu pokarmowego. Każda porcja COR-Performance Whey to aż 25 g białka stanowiącego mieszankę izolatu i koncentratu. Ponadto odżywka zawiera minimalne ilości węglowodanów i tłuszczów, co docenią osoby redukujące ilość tkanki tłuszczowej.


Combat Powder
Odżywka białkowa Combat Powder jest idealna dla tych sportowców, którzy potrzebują uniwersalnego białka – takiego, które mogą zażyć o dowolnej porze w ciągu dnia. I to zapewnia skład Combat Powder bazujący na pięciu rodzajach białka – jaja kurzego, kazeiny oraz hydrolizatu, izolatu i koncentratu białka serwatkowego. Tak skomponowany skład powoduje, że białko Combat Powder może być zażywane zarówno w okresie okołotreningowym, gdzie dostarczy aminokwasów szybko uwalnianych z białka serwatkowego, jak i przed snem, gdy wolno trawiona kazeina zapobiegnie powstaniu nocnego okna katabolicznego.


Elite Casein
Elite Casein to wysokiej jakości białko kazeinowe, które przeznaczone jest przede wszystkim do spożycia przed snem oraz w ciągu dnia, gdy między posiłkami następuje dłuższa przerwa. Kazeina trawiona jest wolniej niż białko serwatkowe, zatem dystrybucja aminokwasów do mięśni trwa do 8 godzin, i po upływie takiego czasu ma miejsce nasilona synteza białek mięśniowych. Elite Casein dostarcza aż 24 g białka, skutecznie hamując katabolizm i dbając o podtrzymanie dodatniego bilansu azotowego.


3. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania odżywek białkowych?
Jeśli nie spożywasz odżywek białkowych w nadmiarze, nie powinieneś doświadczyć żadnych działań niepożądanych. Niekiedy spotykane są przemijające dolegliwości żołądkowe wynikające z nietolerancji laktozy. W takim przypadku można poszukać białka z minimalną zawartością laktozy. Dobrze jest zwrócić uwagę na możliwie naturalny skład odżywki białkowej, gdyż dodatek dużej ilości syntetycznych składników oraz słodzików może generować alergię bądź bóle głowy i złe samopoczucie.


Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się produktów.

Odżywki białkowe – zobacz najlepsze odżywki białkowe – ranking Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane