SPIS TREŚCI:
1. Skąd niedobory energetyczne u biegaczy?
2. Jak możesz sprawdzić, czy dostarczasz do organizmu niezbędną ilość energii?
3. Co możesz zrobić, jeżeli spożywasz zbyt mało kalorii?
4. Jak zapobiec niedoborowi energetycznemu u biegacza?
1. Skąd niedobory energetyczne u biegaczy?
Nie u wszystkich biegaczy dochodzi do niedoboru energetycznego. Na taką sytuację szczególnie narażeni są amatorzy, bo oni najczęściej nie korzystają z pomocy specjalistów – lekarzy czy trenerów. Miłośnicy biegania to często samoucy, którzy wiedzę o technice, butach czy nawet diecie czerpią z poradników lub prasy przeznaczonej dla sportowców. Niestety, braki wiedzy i niemożność dopytania o niektóre kwestie sprawia, że niedobór energetyczny staje się faktem.
Jeżeli biegasz, bo chcesz utrzymać dobrą formę i twoim głównym celem nie jest zrzucenie wagi, to musisz pamiętać o diecie. W innym przypadku i tak schudniesz. Wszystko dlatego, że bieganie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem energetycznym.
2. Jak możesz sprawdzić, czy dostarczasz do organizmu niezbędną ilość energii?
Sprawdzenie, czy dostarczasz odpowiedniej ilości energii do organizmu to priorytet, gdy biegasz. Aby to zrobić, masz co najmniej kilka możliwości, bo możesz:
- skontaktować się z lekarzem (dietetykiem), który po sporządzeniu wywiadu obliczy twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne i pomoże ułożyć dietę;
- samodzielnie wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne.
Jak samodzielnie ustalić zapotrzebowanie kaloryczne? Najlepiej, abyś skorzystał z kalkulatora BMR. Takich w sieci znajdziesz sporo – większość znajduje się na stronach podejmujących tematykę sportu.
Co to jest BMR? Najprościej mówiąc, to wskaźnik podstawowej przemiany materii. Korzystając z kalkulatora BMR, szybko ustalisz optymalną ilość kalorii, jaką powinieneś codziennie spożywać. Mając taką informację, nie powinieneś mieć większych problemów z ułożeniem diety.
Dobry kalkulator BMR powinien uwzględniać możliwość wpisania:
– płci;
– masy ciała;
– wzrostu;
– częstotliwości aktywności fizycznej.
Ważne jest też, abyś mógł określić swój cel, np. utrzymanie już osiągniętej wagi lub zrzucenie zbędnych kilogramów.
3. Co możesz zrobić, jeżeli spożywasz zbyt mało kalorii?
Niedobór energetyczny w przypadku biegaczy jest bardzo groźny. Dlaczego? Brak odpowiedniej ilości kalorii oznacza zachwianie równowagi organizmu. Poszczególne układy – w tym kostny – są osłabione, a działanie układu odpornościowego zostaje zaburzone. Jeżeli stan niedoboru energetycznego trwa przez dłuższy czas, to mogą pojawić się liczne problemy zdrowotne.
Skorzystałeś z kalkulatora BMR i okazało się, że spożywasz zbyt mało kalorii? Rozwiązanie jest bardzo łatwe – wystarczy, że zmodyfikujesz dotychczasową dietę i będziesz spożywać bardziej kaloryczne niż dotychczas posiłki. To powinno w zupełności zrekompensować zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.
4. Jak zapobiec niedoborowi energetycznemu u biegacza?
Podstawą jest skonsultowanie się z lekarzem jeszcze przed rozpoczęciem uprawiania sportu. To ważne z kilku powodów. Po pierwsze, musisz mieć świadomość, że specjalista sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań, abyś uprawiał daną dziedzinę sportu, po drugie, pomoże ci określić twoje zapotrzebowanie energetyczne. Gdy mowa o drugim punkcie, to opracowanie diety na podstawie otrzymanych informacji pozwoli zapobiec niedoborowi energetycznemu.
Będąc aktywnym fizycznie, powinieneś też na bieżąco kontrolować swoją wagę. Jeżeli będziesz ważyć się np. raz w miesiącu, to będziesz mógł szybko zareagować, gdyby waga nagle zaczęła spadać. Wówczas wystarczy ograniczyć intensywność lub częstotliwość treningu. Alternatywną jest zwiększenie kaloryczności spożywanych posiłków.
Komentarze