SPIS TREŚCI:
1. Żelazo – do czego właściwie go potrzebujemy?
2. Jak sprawdzić poziom żelaza w organizmie?
3. Żelazo dla biegacza – czy osoba aktywna potrzebuje więcej żelaza?
4. Żelazo dla biegacza – w jakich produktach szukać żelaza?
5. Jak objawia się niedobór żelaza w organizmie?
1. Żelazo – do czego właściwie go potrzebujemy?
Żelazo to jeden z mikroelementów, którego obniżony poziom może doprowadzić do zaburzeń w działaniu organizmu. Do czego służy żelazo? Jego główną rolą jest umożliwienie transportu tlenu przez krwinki czerwone. Można zatem powiedzieć, że od prawidłowego poziomu żelaza zależy to, czy organizm będzie dotleniony, a my będziemy mieć energię do działania.
Skoro żelazo ma tak duże znaczenie, to jego niedobór nie może być lekceważony. Jako osoba aktywna, regularnie trenująca, powinieneś wiedzieć, jak zweryfikować, czy na co dzień przyjmujesz z pokarmem wystarczającą ilość tego mikroelementu. To niezwykle istotne, bo nie każdy biegacz wiąże zmęczenie i spadek formy właśnie z brakiem żelaza w organizmie.
2. Jak sprawdzić poziom żelaza w organizmie?
Aby sprawdzić poziom żelaza w organizmie, trzeba wykonać badanie krwi. Ponieważ naukowcy wciąż nie ustalili, czy zapotrzebowanie sportowców na żelazo rzeczywiście jest wyższe niż osób, które nie uprawiają aktywności fizycznej, najlepiej przeprowadzić badanie w okresie, gdy treningi są rzadkie i mało intensywne.
Jak często należy wykonywać badanie krwi? Raz–dwa razy w roku w zupełności powinno wystarczyć, by skontrolować stężenie ferrytyny i hemoglobiny we krwi. Ta pierwsza substancja to białko. Im więcej go we krwi, tym lepiej, bo to właśnie żelazo jest odpowiedzialne za jego produkcję.
3. Żelazo dla biegacza – czy osoba aktywna potrzebuje więcej żelaza?
Jak wspomniano, na pytanie, czy biegacze potrzebują więcej żelaza niż osoby nieaktywne fizycznie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jednak, że biegacze zużywają tego mikroelementu więcej, bo jest on niezbędny, by organizm był dotleniony. Z drugiej strony znaczenie ma też dieta czy zażywanie suplementów – niewłaściwa dieta może doprowadzić do braków żelaza.
Ile wynosi zapotrzebowanie człowieka na żelazo? Według specjalistów dzienne zapotrzebowanie waha się w granicach od 10 do 20 mg. Dostarczenie takiej ilości żelaza do organizmu powinno w zupełności wystarczyć, by działał on poprawnie.
4. Żelazo dla biegacza – w jakich produktach szukać żelaza?
Jakie produkty zawierają żelazo? Jest ich całkiem sporo, dlatego też opracowanie diety bogatej w ten mikroelement nie powinno sprawić biegaczowi problemu. Żelazo znajduje się m.in. w mięsie (szczególnie czerwonym), brązowym ryżu, makaronie pełnoziarnistym, otrębach ryżowych, fasoli, soczewicy, suszonych brzoskwiniach czy orzechach pistacjowych.
Braki żelaza można uzupełnić również za pomocą suplementów diety. Trzeba jednak pamiętać, że żelazo nie wchłania się najlepiej bez towarzystwa innych witamin czy minerałów, np. witaminy C. Zażywając suplement diety bogaty w żelazo, warto zatem dodać do niego np. szklankę soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy.
5. Jak objawia się niedobór żelaza w organizmie?
Badanie krwi pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy w organizmie nie brakuje żelaza. Objawy braku żelaza są charakterystyczne, choć często – zwłaszcza przez biegaczy trenujących bardzo intensywnie – mylone z przemęczeniem organizmu.
Do głównych symptomów mogących wskazywać na niedobór żelaza w organizmie zaliczają się m.in.: złe samopoczucie, zmęczenie, nagły i utrzymujący się przez dłuższy czas spadek wytrzymałości. Charakterystyczne jest przy tym to, że nawet czasowe ograniczenie treningów nie eliminuje wymienionych objawów. W takiej sytuacji wykonanie badania krwi jest niezbędne, by upewnić się co do swoich podejrzeń.
Komentarze