Każdy regularnie trenujący zawodnik niejednokrotnie doświadczył w swojej karierze poczucia rozgoryczenia spowodowanego doznaną kontuzją. Lekkoatleci niestety nie stanowią wyjątku od tej reguły. W przypadku biegaczy najczęstsze są oczywiście kontuzje dolnych partii ciała. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się kontuzje pleców czy nawet barków. Podczas biegu do pracy zmuszane jest wiele mięśni, ścięgien czy stawów i każdy element jest potencjalnie narażony na odniesienie kontuzji. Które urazy zdarzają się u biegaczy najczęściej, jak im zapobiegać i jak leczyć, kiedy na profilaktykę jest już za późno?SPIS TREŚCI:
1. Zapalenie okostnej kości piszczelowej
2. Zapalenie ścięgna Achillesa
3. Kontuzje mięśni kulszowo-goleniowych
4. Kolano biegacza
5. Zapalenie rozcięgna podeszwowego1. Zapalenie okostnej kości piszczelowej
Okostna to swego rodzaju błona otaczająca kości, której podstawową funkcją jest ich ochrona i regeneracja. Jedną z najczęściej spotykanych wśród biegaczy kontuzji jest zapalenie okostnej kości piszczelowej. Przypadłość ta dotyczy zwłaszcza tych osób, dla których regularne treningi są stosunkowo nowym doświadczeniem. Objawia się ona sztywnością i bólem odczuwanym w przedniej części goleni, najczęściej po wewnętrznej stronie. Przyczyny takiego urazu zazwyczaj są bardzo prozaiczne. Z reguły jest on związany ze zbyt dużym obciążeniem treningowym lub niepotrzebnym zwiększaniem objętości treningu. Innymi możliwymi czynnikami prowadzącymi do pojawienia się zapalenia okostnej mogą być: źle dobrane obuwie, zbyt częsta zmiana podłoża lub notoryczne bieganie po twardej nawierzchni (np. po asfalcie). W ramach leczenia zaleca się krótką przerwę lub przynajmniej zredukowanie obciążeń treningowych. Warto stosować też okłady chłodzące oraz ewentualnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.


2. Zapalenie ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa, nazywane również piętowym, łączy mięśnie łydki z kością piętową. Podczas treningu jest ono narażone na wiele różnych schorzeń i urazów. U biegaczy najczęściej spotykanym jest zapalenie owego ścięgna. W związku z tym, że Achilles bezpośrednio łączy się z łydką, to właśnie jej słabość bądź przemęczenie może być jedną z przyczyn bólu ścięgna. Innym czynnikiem, który może mieć negatywny wpływ na ścięgno piętowe, jest nagłe zwiększenie intensywności treningowej oraz bieganie w pagórkowatym terenie. Ból najczęściej pojawia się w okolicy pięty lub tuż nad nią, nasila się podczas wieloskoków, skipów oraz biegania w nachylonym terenie. Charakterystycznymi objawami są również: specyficzne trzeszczenie ścięgna oraz niewielkie zgrubienia pojawiające się w miejscu bólu. W ramach zapobiegania kontuzji Achillesa należy pamiętać o wzmacnianiu mięśni łydki oraz odpowiedniej regeneracji po treningu. Jeśli ból już się pojawi, to nie wolno go lekceważyć i trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu rozpoczęcia leczenia. Nieleczone zapalenie Achillesa może skończyć się nawet jego naderwaniem lub zerwaniem, co bardzo często jest kontuzją zmuszającą do zakończenia przygody ze sportem.


3. Kontuzje mięśni kulszowo-goleniowych
Grupa kulszowo-goleniowa składa się z trzech mięśni usytuowanych w tylnej części uda i odpowiedzialnych w głównej mierze za zginanie kolana. Należą do niej mięsień półbłoniasty, półścięgnisty oraz dwugłowy uda. Naciągnięcia czy naderwania wspomnianych mięśni są przede wszystkim zmorą sprinterów. Wynika to z innej, dużo bardziej dynamicznej specyfiki treningu, który pozwala później na szybsze pokonywanie krótkich dystansów. Podczas takiego biegu mięśnie narażone są na duże napięcia i przeciążenia, których czasem po prostu nie wytrzymują. Podstawowymi objawami są uczucie napięcia naciągniętego lub naderwanego mięśnia oraz oczywiście ból w tylnej części uda, który nasila się podczas zginania nogi w kolanie. W ramach profilaktyki należy wzmacniać mięśnie kulszowo-goleniowe oraz rozciągać je po każdym treningu. Przy leczeniu takiego urazu przydatna jest pomoc fizjoterapeuty oraz korzystanie z fizykoterapii.


4. Kolano biegacza
Określenie „kolano biegacza” odnosi się do bólu odczuwanego w przedniej części kolana, w okolicy rzepki. Przyczyny po raz kolejny są podobne – zbyt duże obciążenia oraz zbyt szybkie zwiększanie objętości treningu. Na szczęście nie jest to kontuzja, która zmusza zawodników do całkowitej rezygnacji z treningów. Trzeba jednak ograniczyć kilometraż na tyle, aby nie odczuwać jej objawów oraz zrezygnować z biegania po pagórkach, zwłaszcza zbiegania. Pamiętać należy, że jeżeli bólowi towarzyszą inne objawy, np. obrzęk stawu lub „uciekanie” kolana, może być to wynikiem innego cięższego schorzenia. W takim wypadku po raz kolejny odsyłamy do fizjoterapeuty.


5. Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki łącznej zbitej przebiegające wzdłuż stopy, które nie pozwala na spłaszczanie łuku sklepienia podłużnego stopy. Zawodnicy, którzy posiadają obniżony lub mocno wysklepiony łuk stopy, są bardziej narażeni na urazy rozcięgna. Inną przyczyną tego typu kontuzji może być nadmierna pronacja lub supinacja stopy oraz oczywiście zbyt duży kilometraż bądź jego gwałtowne zwiększenie. Nie pomaga też źle dobrane lub zużyte obuwie. Ból najczęściej zaczyna pojawiać się na podeszwie stopy w okolicy pięty, by później przesuwać się do środkowej części stopy. Zaleca się ograniczenie intensywności treningu, a w przypadku nasilającego się bólu – przerwę w treningu do momentu ustąpienia dolegliwości. Warto też umówić się na wizytę do fizjoterapeuty.

5 najczęstszych kontuzji biegacza Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane