Panewnicki Dziki Bieg to zawody organizowane od 7 lat przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Nadleśnictwo w Katowicach, Urząd Miasta Katowice oraz Państwową Straż Pożarną. Starty organizowane są w jedną niedzielę w miesiącu, przez cały rok. Nie ma limitów miejsc, a opłata startowa jest bardzo niska, co dodatkowo zachęca całe rodziny do brania udziału w zawodach. Start dla seniorów (od 80 roku życia) jest bezpłatny, dzieci zapłacą 10 zł za pojedynczy start, dorośli 20 zł, a cena dla małżeństwa to 30 zł. Można wykupić również pakiet roczny. Opłata na miejscu wzrasta o 5 zł.


SPIS TREŚCI:
1. Historia biegu
2. Profil trasy, dystans i rekordy
3. Cel imprezy
4. Dla kogo Bieg Dzika1. Historia biegu
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach nosi imię Jerzego Kukuczki, najwybitniejszego polskiego alpinisty i himalaisty, od 2008 roku. Pracownicy Biura Rektora dokonali wszelkich starań, aby promować zdrowy tryb życia, zachęcając okolicznych mieszkańców do aktywności fizycznej.


Podczas pierwszego startu w lutym 2001 wystartowało 40 zawodników. 5 lat później biegaczy było już 500. Wszyscy startujący otrzymują statuetkę Dzika.


2. Profil trasy, dystans i rekordy
Starty odbywają się w konkurencji biegowej oraz Nordic Walking. Do przebiegnięcia jest pętla o długości 4882 m, którą można pokonać cztery razy. Trasa wiedzie ścieżką leśną, ma profil płaski. Przemierzając trasę, można podziwiać uroki Lasów Panewnickich.


Organizator zadbał o spokój zwierząt zamieszkujących tereny lasu, trasa wiedzie więc z daleka od ich dużych skupisk. Zapewnia to bezpieczeństwo uczestnikom oraz nie zakłóca spokoju zwierząt.


W 2016 roku w konkurencji biegowej najlepszy wynik wśród mężczyzn to 1:13:26, natomiast najszybsza kobieta uzyskała czas 1:29:15. W Nordic Walking natomiast triumfował mężczyzna z czasem 2:12:13, wśród kobiet najlepszy czas to 2:19:29.


3. Cel imprezy
Impreza ma charakter rekreacyjny, a jej celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz możliwość sprawdzenia swojej wydolności podczas wszystkich pór roku. Połączona jest z edukacją w temacie zachowania się na terenach leśnych. Jej zadaniem jest również przybliżenie piękna Lasów Panewnickich. Podczas zawodów promowana jest również Katowicka Akademia Wychowania Fizycznego i miasto Katowice.


4. Dla kogo Bieg Dzika
Panewnicki Dziki Bieg to zawody absolutnie dla każdego, również dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę w przemierzaniu biegowych kilometrów. Warto wziąć pod uwagę, iż w ciągu roku odbywa się kilka startów, w różnych terminach, a więc podczas wszystkich pór roku. Zawody odbywają się niezależnie od warunków atmosferycznych, więc najwytrwalsi zawodnicy, lubiący wyzwania, mają okazję sprawdzić się zarówno podczas siarczystych mrozów, jak również w upale. Organizator zezwala na start amatorów oraz osób, które zrzeszone są w klubach sportowych.

Bieg Dzika Ocena: 4/5 Ilość głosów: 3
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane