SPIS TREŚCI:
1. Od biegów przełajowych do maratonów
2. Jak przezwyciężać porażki, czyli niezwykłe zwycięstwa Pauli Radcliffe
3. „Sztuka biegania” Pauli Radcliffe – poradnik, który musisz przeczytać
1. Od biegów przełajowych do maratonów
Zanim Paula Radcliffe stała się najpopularniejszą biegaczką długodystansową na świecie, uprawiała biegi przełajowe. Szło jej bardzo dobrze – zdobyła m.in. tytuł mistrzyni świata juniorów. Dobrą passę przerwała jednak kontuzja. Mimo że przerwa była krótka, a Radcliffe w dalszym ciągu radziła sobie na bieżni i podczas zawodów, to jednak nie stawała na podium. Brak medali przełożył się na konieczność przyjrzenia się dotychczasowym treningom. W ten sposób biegaczka zaczęła swoją przygodę z maratonami.
Wydłużenie dystansu i zmiana częstotliwości treningów doprowadziły do tego, że o nazwisku Radcliffe znów zrobiło się głośno. W 2003 r. znalazła się w elitarnym gronie najlepszych biegaczek na świecie, a to dlatego, że zwyciężyła w maratonie odbywającym się w Londynie, ustanawiając jednocześnie rekord. Do dziś rekord ten nie został pobity przez żadną inną biegaczkę długodystansową.
Powyższy sukces to nie jedyny, który znajduje się na koncie Radcliffe. Biegaczka wiele razy wygrała maratony uliczne odbywające się w największych miastach na świecie, wciąż też pozostaje w czołówce, gdy mowa o osiągnięciach czasowych w olimpijskich konkurencjach lekkoatletycznych.
2. Jak przezwyciężać porażki, czyli niezwykłe zwycięstwa Pauli Radcliffe
W sportowej karierze Pauli Radcliffe zwycięstwa przeplatają się z porażkami. Bez tych drugich nie byłoby jednak medali i kolejnych rekordów. Jeżeli szukasz inspiracji, to bez wątpienia historia tej biegaczki powinna cię przekonać, że nie ma rzeczy niemożliwych. Niepowodzenia to nie koniec świata – mogą być momentem przełomowym i sprawić, że inaczej spojrzysz na swoją dotychczasową przygodę z bieganiem.
Jeżeli chodzi o sukcesy i porażki Pauli Radcliffe, to nie można zapomnieć, że zamiast rozpamiętywać np. porażkę w Atenach, skupiła się na kolejnych wyzwaniach. Takie podejście pozwoliło jej wygrać m.in. Maraton Nowojorski i Londyński, a kilka miesięcy później zdobyć tytuł mistrzyni świata.
Paula Radcliffe może być też świetnym wzorem dla kobiet zastanawiających się, czy jest sens wracać do biegania lub rozpoczynać przygodę z inną aktywnością po porodzie. Dlaczego? Raptem 10 miesięcy po urodzeniu córki Radcliffe wygrała Maraton Nowojorski.
3. „Sztuka biegania” Pauli Radcliffe – poradnik, który musisz przeczytać
Zainteresowanie bieganiem doprowadziło do tego, że na rynku wydawniczym pojawiło się wiele poradników. Autorami części z nich są aktualni lub byli sportowcy. Swoją książkę napisała również Paula Radcliffe. Dlaczego warto zdecydować się na lekturę?
Paula Radcliffe w „Sztuce biegania” nie skupia się na opisaniu swojej przygody z bieganiem, ale daje czytelnikowi konkretne rady. W efekcie książka to poradnik – otrzymasz szczegółowe informacje na temat tego, jak przeprowadzić rozgrzewkę i dlaczego warto wykonać poszczególne ćwiczenia. To jednak nie wszystko, bo biegaczka nie zapomina o kwestii diety, sporo miejsca poświęca także nastawieniu psychicznemu zawodnika. Jeżeli chodzi o nastawienie psychiczne, to Radcliffe stoi na stanowisku, że pozytywne nastawienie jest bardzo istotne szczególnie na starcie – wówczas biegacz jest odpowiednio zmotywowany i faktycznie może dać z siebie wszystko.
Dodatkowym plusem jest wiele zdjęć, które obrazują np. jak poprawnie wykonać poszczególne ćwiczenia. Jeżeli nie miałeś jeszcze tej lektury w ręku, to czas nadrobić braki.
Komentarze