„Dyszka” to jeden z najpopularniejszych dystansów wśród biegaczy. Nie powinno to dziwić – 10 km przebiegną nawet początkujący biegacze, a dla doświadczonych taki dystans to często rozgrzewka przed udziałem, np. w maratonie lub ultramaratonie. Z tego też względu w Polsce nie brakuje imprez biegowych, podczas których zawodnicy mają za zadanie przebiec wspomnianą „dyszkę”. Poniżej znajdziesz pięć najpopularniejszych biegów na 10 km. Sprawdź, w których wziąć udział.


SPIS TREŚCI:
1. Bieg Niepodległości w Warszawie
2. Bieg ul. Piotrkowską w Łodzi
3. Bieg Westerplatte w Gdańsku
4. Bieg Niepodległości w Gdyni
5. Maniacka Dziesiątka w Poznaniu1. Bieg Niepodległości w Warszawie
Bieg Niepodległości, którego organizatorem jest Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”, jest jedną z imprez biegowych odbywających się w ramach obchodów Święta Niepodległości, czyli 11 listopada. Warto przy tym dodać, że aktualnie jest to jedna z największych imprez biegowych w stolicy. Uczestnicy startują o godzinie 11:11 i mają do pokonania trasę o długości 10 km, która przebiega ulicami centrum Warszawy. Ponieważ zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach (czerwone i białe koszulki), faktycznie powstaje najdłuższa flaga Polski.


Bieg Niepodległości odbywający się w Warszawie to ostatnia impreza biegowa – obok Biegu Konstytucji 3 maja i Biegu Powstania Warszawskiego – z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej Zabieg o Pamięć. W ostatnich latach co roku na linii startu staje co najmniej 12 000 biegaczy. W 2015 r. było to 12 842 osób, a w 2016 r. na liście startowej widniało aż 14 223 nazwisk.


2. Bieg ul. Piotrkowską w Łodzi
Po raz pierwszy Bieg ul. Piotrkowską został zorganizowany w 2002 r. Impreza odbywa się w maju, a trasa przebiega przez centrum miasta. Biegacze spoza Łodzi mają niepowtarzalną okazję, aby – biorąc udział w tej imprezie biegowej – poznać najważniejsze zabytki miasta, a to dlatego, że trasa przebiega obok np.: Pałacu Poznańskiego, Katedry Łódzkiej i Białej Fabryki Centralnego Muzeum Włókiennictwa.


W Biegu ul. Piotrkowską w Łodzi udział biorą zawodnicy nie tylko z Polski. O tym, że impreza cieszy się popularnością, świadczy liczba biegaczy. W 2016 r. bieg ukończyło 3 952 uczestników. Rok później na liście startowej było już 5 417 nazwisk, a na linii startu stanęło 4 355 biegaczy.


3. Bieg Westerplatte w Gdańsku
Aktywny wypoczynek i historyczny wymiar to w ostatnich latach bardzo popularne połączenie. Przykładem może być choćby Bieg Westerplatte, który w 2017 r. odbędzie się po raz 55. Dotychczas uczestnicy startowali i kończyli bieg na Westerplatte, a dokładniej przy pomniku upamiętniającym polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939 r. W tym roku ma być inaczej – organizatorzy zapowiadają dużą niespodziankę dla uczestników, ale szczegóły nie są jeszcze znane.


Bieg Westerplatte w Gdańsku cieszy się od kilku lat szczególnym zainteresowaniem wśród biegaczy – na linii startu zjawia się ponad 3 000 uczestników. W 2016 r. bieg ukończyło 3 065 osób.


4. Bieg Niepodległości w Gdyni
Nie tylko w Warszawie odbywa się Bieg Niepodległości – impreza biegowa o tej samej nazwie ma miejsce również w Gdyni. Podobnie jak w przypadku biegu warszawskiego, część uczestników otrzymuje białe koszulki, część czerwone, dzięki czemu – jak można przeczytać na stronie organizatora biegu – powstaje „żywa flaga narodowa w północnej Polsce”.


Bieg Niepodległości w Gdyni zamyka cykl imprez biegowych PKO Grand Prix Gdynia. Cykl składa się – poza wspomnianym Biegiem Niepodległości – również z Biegu Urodzinowego, Biegu Europejskiego i Nocnego Biegu Świętojańskiego. O tym, że ta impreza biegowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród biegaczy, świadczą liczby. W 2015 r. wystartowało ponad 6 600 zawodników, a w 2016 r. już niemal 8 000.


5. Maniacka Dziesiątka w Poznaniu
Pierwsza Maniacka Dziesiątka została zorganizowana w 2005 r. przez Klub Biegacza „Maniac”. Od samego początku w imprezie mogli brać udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Z punktu widzenia tych drugich trasa jest idealna, bo została wytyczona na płaskiej nawierzchni. Tradycją jest, że zawodnicy mogą przygotować kostium, w którym pobiegną. Na stronie internetowej organizatora zawodów znajduje się galeria, która co roku jest aktualizowana o zdjęcia kolejnych uczestników w najciekawszych przebraniach.

W pierwszej Maniackiej Dziesiątce wystartowały 362 osoby. W 2016 r. udział wzięło już 4 671 biegaczy. Liczby pokazują, że Maniacka Dziesiątka w Poznaniu cieszy się coraz większą popularnością. Warto dodać, że poza uczestnikami z Polski w imprezie udział biorą również biegacze z innych europejskich krajów, np. Holandii.

5 najpopularniejszych biegów na 10 km w Polsce Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane