Jeżeli nie miałeś dotychczas styczności z jogą, to być może błędnie zakładasz, że nie jest ona dla ciebie, bo postrzegasz ją wyłącznie przez aspekt duchowy. Tymczasem specjaliści przekonują, że praktyka jogi pomaga m.in. tym, którzy biegają. Poniżej znajdziesz 5 powodów, dla których joga pomoże ci osiągać coraz lepsze wyniki w bieganiu.


SPIS TREŚCI:
1. Rozciągnij mięśnie, przygotuj się do pokonania kolejnych kilometrów
2. Dzięki jodze unikniesz kontuzji
3. Joga a równowaga
4. Wycisz się i odstresuj – dzięki jodze osiągniesz psychiczną równowagę
5. Popraw powysiłkową regenerację z jogą1. Rozciągnij mięśnie, przygotuj się do pokonania kolejnych kilometrów
Szczególnie początkujący biegacze zapominają o tym, jak ważne jest rozciąganie. Tymczasem dzięki rozgrzewce i wykonaniu kilku ćwiczeń rozciągających po dobiegnięciu do mety możesz skutecznie zapobiec kontuzji czy nieprzyjemnym przykurczom mięśni, które często męczą biegaczy. Jeżeli dotychczas lekceważyłeś rozciąganie, to czas zmienić swoje nawyki.


Praktykując jogę, możesz skutecznie rozciągnąć i wzmocnić mięśnie m.in. nóg, brzucha czy pleców. W ten sposób przygotujesz się do biegu i zadbasz o prawidłową postawę ciała na trasie. Pamiętaj, że wybrane ćwiczenia możesz wykonywać zarówno przed treningiem, jak i w dni wolne od treningu.


2. Dzięki jodze unikniesz kontuzji
Ten punkt ściśle łączy się z powyższym. Skoro praktykowanie jogi pozwala rozciągnąć i wzmocnić mięśnie, to są one lepiej przygotowane do wysiłku i trudniej o kontuzję. Zauważ, że jako biegacz musisz szczególnie zadbać o swoje stawy, gdyż właśnie te są narażone na przeciążenia. Jeżeli nie zadbasz o nie prawidłowo, to zaczną boleć. Z pewnością doskonale znasz stare powiedzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W tym przypadku sprawdza się ono idealnie.


Jakie ćwiczenia wykonać, aby zminimalizować możliwość doznania kontuzji? Wszystkie te, które wzmacniają mięśnie czworogłowe czy ścięgna podkolanowe. Dla ciebie, jako biegacza, ważne powinny być również ćwiczenia wzmacniające łydki i kostki.


3. Joga a równowaga
Zaczynając przygodę z bieganiem, powinieneś pamiętać o technice biegu. Jeżeli nie zwrócisz uwagi na tę kwestię, to w przyszłości trudno będzie ci wyrobić sobie poprawne nawyki. Jak w tym zakresie pomoże ci joga? Ponieważ poprawne wykonanie poszczególnych ćwiczeń wiąże się z koniecznością bacznego obserwowania i słuchania swojego ciała, łatwiej będzie ci kontrolować swoje ruchy podczas biegu.


Dodatkowym plusem jest fakt, że wiele pozycji jogi zostało opracowanych z myślą o ćwiczeniu równowagi. Z pewnością masz świadomość, że równowaga na trasie jest bardzo ważna – wystarczy chwila nieuwagi, aby kontuzja stała się faktem.


4. Wycisz się i odstresuj – dzięki jodze osiągniesz psychiczną równowagę
W przeciwieństwie do ćwiczeń np. aerobowych praktykowanie jogi wymaga skupienia się, słuchania swojego ciała. Ćwicząc, możesz się zrelaksować, wyciszyć i odstresować. Powinno mieć to dla ciebie duże znaczenie, bo – jako amator – z pewnością łączysz bieganie z życiem zawodowym czy rodzinnym, a to oznacza, że dawka stresu jest wysoka.


Choć praktykowanie jogi pozwoli ci się wyciszyć, nie zapominaj, że podobny efekt osiągniesz, biegając. Wiele osób ćwiczy nie tylko po to, aby utrzymać zgrabną sylwetkę, ale też by rozładować właśnie codzienne napięcie.


5. Popraw powysiłkową regenerację z jogą
Masz świadomość, że ćwiczenia to nie wszystko, że potrzebna jest jeszcze regeneracja? Jeżeli zdecydujesz się na jogę, to masz szansę poprawić powysiłkową regenerację. Jak to możliwe? Poszczególne pozycje jogi pozwolą ci rozciągnąć mięśnie i ścięgna. W ten sposób po przebiegnięciu nawet dziesiątek kilometrów szybciej dojdziesz do siebie.


Chcesz zauważyć różnicę? Postaraj się wykonywać pozycje jogi zarówno po treningu, jak i w dni zarezerwowane na regenerację. W przypadku tych drugich trening nie powinien być długi, ale nastawiony na rozciągnięcie mięśni i relaks.

5 powodów, dla których joga pomoże w bieganiu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane