Aktywność fizyczna ma wpływ na nasze samopoczucie i wygląd fizyczny. Zdecydowałeś się biegać? Musisz wiedzieć, jak biegać bezpiecznie. Okazuje się, że wystarczy dostosować się do kilku wskazówek, aby móc w bezpieczny sposób pokonywać kilometry przez cały rok. Poniżej znajdziesz 5 sposobów na bezpieczne bieganie.


SPIS TREŚCI:
1. Zanim zaczniesz biegać – dlaczego musisz odwiedzić lekarza?
2. Bezpieczne bieganie a rozgrzewka
3. Jak biegać bezpiecznie, czyli podłoże i buty mają znaczenie
4. Bezpieczne bieganie przez cały rok, czyli jak biegać w zimie
5. Biegasz wieczorami? O tym musisz pamiętać!1. Zanim zaczniesz biegać – dlaczego musisz odwiedzić lekarza?
Zdecydowałeś się biegać? Świetnie, ale zanim pokonasz pierwsze kilometry, musisz skonsultować się z lekarzem. Dlaczego? Na podstawie wywiadu i wyników badań będzie on w stanie powiedzieć, czy taka aktywność fizyczna nie zagraża twojemu zdrowiu. Wizyta u lekarza jest szczególnie istotna, jeżeli wcześniej zdiagnozowano u ciebie np. tachykardię lub astmę. W takich sytuacjach wcale nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej, ale musisz wiedzieć, jak biegać, aby nie zrobić sobie krzywdy.


Pamiętaj, że ta wskazówka jest istotna niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną zamierzasz uprawiać – zawsze musisz pamiętać o wizycie u lekarza.


2. Bezpieczne bieganie a rozgrzewka
Rozgrzewka trwa od 5 do 10 minut. To niewiele, prawda? Tymczasem biegacze bardzo często rezygnują z rozgrzewki, nie zdając sobie sprawy z tego, że robią sobie krzywdę. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, to masz doskonałą okazję, aby wyrobić sobie dobry nawyk, wykonując właśnie rozgrzewkę.


Dlaczego powinieneś pamiętać o rozgrzewce? Dzięki niej podniesiesz temperaturę ciała, w efekcie czego lepiej będzie działał twój układ sercowo-naczyniowy. Rozgrzejesz również swoje mięśnie, obniżając tym samym ryzyko odniesienia kontuzji.


3. Jak biegać bezpiecznie, czyli podłoże i buty mają znaczenie
Mieszkasz w mieście? Być może pomyślałeś, że będziesz biegał wokół osiedla, na którym mieszkasz. Czy to rozsądne rozwiązanie? Niekoniecznie. Dlaczego? Z myślą o swoich stawach powinieneś wybrać takie trasy, które nie spowodują ich nadwyrężenia. Bieganie po asfalcie nie jest optymalnym rozwiązaniem, bo w ten sposób możesz zbyt obciążyć stawy, chyba że… będziesz pamiętał o specjalnych sportowych butach zapewniających amortyzację.


Jako początkujący biegacz możesz nie być zainteresowany ponoszeniem wydatków. Wówczas gdy będziesz biegał w zwykłych adidasach, najlepiej zrobisz, biegając po leśnych lub parkowych ścieżkach. Takie podłoże jest po prostu bezpieczniejsze.


4. Bezpieczne bieganie przez cały rok, czyli jak biegać w zimie
Biegałeś wiosną, biegałeś latem, biegałeś jesienią i… nagle pojawia się wielki znak zapytania – co z bieganiem w zimie? Czy może być bezpieczne? Tak, pod warunkiem jednak, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Jak?


Podstawą jest zadbanie o strój. O ile ten nie ma znaczenia, gdy zaczynasz przygodę z bieganiem – wówczas wystarczy ci zwykły dres – o tyle zimą sprawa nie jest już tak oczywista. Dlaczego? Bieganie w bawełnianej koszulce czy spodniach doprowadzi jedynie do tego, że – prędzej czy później – przeziębisz się. Jeżeli nie chcesz przerywać biegowych treningów na czas zimy, to najlepiej zrobisz, zaopatrując się w termoaktywną odzież. Wyróżnia się ona systemem kanalików, które odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała, zapewniając tym samym komfort.


5. Biegasz wieczorami? O tym musisz pamiętać!
Pracujesz? Uczysz się? W takim razie możesz mieć poważny problem z wygospodarowaniem czasu na treningi biegowe z rana. Biegając wieczorem, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo.


Pamiętaj o:
- Byciu widocznym. Możesz zakupić specjalną, odblaskową odzież sportową, dzięki której będziesz widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, lub zainwestować w odblaskowe elementy, które samodzielnie przyszyjesz do odzieży.

- Bieganiu po sprawdzonych i dobrze oświetlonych trasach. Kamienie czy gałęzie to naturalne przeszkody, po spotkaniu z którymi możesz doznać kontuzji i przekreślić plany o bieganiu przez kilka kolejnych miesięcy. Biegając po zmroku, pamiętaj, aby biegać wyłącznie po sprawdzonych i dobrze oświetlonych trasach.

- Zabierz ze sobą znajomych. Biegając wieczorami, dobrze zrobisz, jeżeli będziesz pokonywał kolejne kilometry z towarzyszem. Jest to szczególnie ważne, gdy stwierdzono u ciebie np. tachykardię. W takim przypadku zawsze powinieneś zadbać, aby ktoś biegł z tobą.


Pamiętaj – bieganie będzie przyjemnością dopiero wówczas, gdy zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Nie jest to trudne – wystarczy, że wdrożysz w życie powyższe kroki.

5 sposobów na bezpieczne bieganie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane