Odkąd bieganie stało się popularne, w mediach systematycznie pojawiają się informacje o kolejnych zwycięstwach Polaków w prestiżowych imprezach biegowych. W ostatnim czasie głośno było m.in. o Andrzeju Radzikowskim, który jako pierwszy Polak zwyciężył w prestiżowym Spartathlonie. Co warto wiedzieć o tych zawodach biegowych? Jak Radzikowski przygotowywał się do nich? Czy każdy może wziąć udział w tej imprezie?


SPIS TREŚCI:
1. Krótka historia Spartathlonu
2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wziąć udział w Spartathlonie?
3. Andrzej Radzikowski – pierwszy Polak, który stanął na podium Spartathlonu



1. Krótka historia Spartathlonu
Spartathlon to ultramaraton, który odbywa się na dystansie 246 km. Trasa biegnie z Aten do Sparty. Historia tej imprezy biegowej ma swój początek w starożytności. To wówczas grecki posłaniec – Fidippides miał przebiec dystans z Aten do Sparty, aby zawiadomić o zagrożeniu i prosić Spartan o wsparcie militarne w bitwie pod Maratonem. Według przekazów dystans prawie 250 km miał pokonać w ciągu 36 godzin i tyle też wynosi limit czasu, jaki otrzymują zawodnicy.


We wrześniu 2016 r. Spartathlon został zorganizowany po raz 34. Na mecie stanęło ponad 200 biegaczy z całego świata, aby zmierzyć się nie tylko z innymi zawodnikami, ale przede wszystkim z samym sobą. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko dystans i ograniczenie czasowe wywierają ogromną presję na uczestników – mowa również o warunkach atmosferycznych i ukształtowaniu terenu (część trasy przebiega przez górę Parthenio, która jest zwana również górą Sangas).


2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wziąć udział w Spartathlonie?
Spartathlon Ultra Race to impreza wyłącznie dla zaawansowanych biegaczy, którzy nie tylko są świetnie przygotowani fizycznie i psychicznie, lecz także znają swój organizm, możliwości i ograniczenia. Mimo że warunki uczestnictwa są bardzo wyśrubowane, to i tak nie wszyscy zawodnicy dobiegają do mety – część z nich schodzi z trasy, bo nie jest w stanie poradzić sobie ze zmęczeniem, upałem czy kolejnym podbiegiem.

Jakie warunki muszą spełnić biegacze zainteresowani wzięciem udziału w Spartathlonie?


Na oficjalnej stronie internetowej poświęconej tej imprezie biegowej można przeczytać, że osoby zainteresowane wzięciem udziału w Spartathlonie w 2017 r. muszą np.:
– przebiec trasę 100 km w czasie 10 godzin (mężczyźni) lub 10 godzin 30 minut (kobiety);
– pokonać dystans 120 km (mężczyźni) lub 110 km (kobiety) w czasie poniżej 12 godzin;
– ukończyć imprezę biegową UltraBalaton 2016 z wynikiem poniżej 31 godzin (mężczyźni) lub 32 godzin (kobiety).


Powyższe wyniki są w stanie osiągnąć jedynie najlepsi biegacze. Ci, którym się to uda, mogą pomyśleć o udziale w wyczerpującym Spartathlon Ultra Race. Mimo wcześniejszych zwycięstw i tak nie obejdzie się bez gruntownych i wyczerpujących treningów – Spartathlon nie przypadkiem jest uważany za jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.


3. Andrzej Radzikowski – pierwszy Polak, który stanął na podium Spartathlonu
Zanim zwyciężył w Spartathlonie, został mistrzem Polski w 2013 r. w biegu 24-godzinnym, miał na swoim koncie również inne sukcesy. Andrzej Radzikowski przygotowywał się do jednego z najtrudniejszych ultramaratonów po 3-4 godzinny dziennie. Doskonale wiedział, z czym przyjdzie mu się zmierzyć, bo już wcześniej startował w Spartathlonie – w 2014 r. zajął trzecie miejsce, a w 2015 r. był na mecie osiemnasty. Trzecie podejście okazało się tym, które biegaczowi przyniosło zwycięstwo i rozgłos.


Na mecie Radzikowski pojawił się z bardzo dobrym czasem – pokonanie dystansu 246 kilometrów zajęło mu 23 godziny 1 minutę i 33 sekundy. Przewagę na innymi biegaczami wywalczył zarówno dzięki świetnej taktyce, jak i konsekwencji w jej stosowaniu. Specjaliści chwalą go głównie za to, jak pobiegł na najtrudniejszym odcinku trasy, która wiedzie przez wspomnianą już górę Parthenio. To właśnie wówczas udało mu się zdobyć przewagę na rywalami.


Osiągając powyżej wymieniony czas, Radzikowski zapisał się wśród najlepszych uczestników imprezy. Dotychczas bowiem tylko 17 biegaczom udało się pokonać dystans na trasie od Aten do Sparty w czasie poniżej 24 godzin.

Andrzej Radzikowski i jego zwycięstwo w Spartathlonie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane