Najczęściej biegasz na długich trasach, a pierwszy maraton masz już dawno za sobą? Być może pokonując kolejne kilometry, zdarza ci się odczuwać ból żołądka. Czy w takiej sytuacji konieczne jest przerwanie treningu biegowego? Skąd bierze się ból żołądka podczas biegania? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej przykrej dolegliwości i jak sobie pomóc.


SPIS TREŚCI:
1. Bieganie a ból żołądka – którzy biegacze najczęściej skarżą się na tę dolegliwość?
2. Jakie są główne przyczyny bólu żołądka?
2.1 Dieta to podstawa – czy zwracasz uwagę na to, co trafia na twój talerz?
2.2 Czy w swoim życiu masz dużo stresu?
2.3 Jakie leki stosujesz?
3. Bieganie a ból żołądka – jak uniknąć takiego problemu?
3.1 Jakie produkty wyeliminować z diety, aby poczuć się lepiej?
3.2 Jak i ile jeść przed zawodami?
3.3 Bieganie a ból żołądka? Skonsultuj się z lekarzem1. Bieganie a ból żołądka – którzy biegacze najczęściej skarżą się na tę dolegliwość?
Na problemy z żołądkiem skarżą się przede wszystkim biegacze, którzy biegają na długich dystansach. Jeżeli do nich należysz, to być może również skarżysz się na ból brzucha podczas intensywnego treningu. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że powodów takiego stanu może być wiele. Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, to dokładniej przyjrzeć się swoim zwyczajom, a szczególnie tym, które odnoszą się do diety.


2. Jakie są główne przyczyny bólu żołądka?
Ból żołądka to najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się osoby uprawiające sporty. Wśród innych należy wskazać m.in. zgagę, biegunkę czy ból brzucha. Poniżej znajdziesz kilka czynników ryzyka, które mogą spowodować, że na trasie będziesz czuł się niekomfortowo.


2.1. Dieta to podstawa – czy zwracasz uwagę na to, co trafia na twój talerz?
Jako osoba dbająca o swój wygląd i kondycję, z pewnością masz świadomość, że dieta to podstawa. Produkty, które spożywamy, mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Czy wiesz, że problemy z żołądkiem mogą być wynikiem zakwaszenia organizmu? Jeżeli na twój talerz trafia wiele produktów kwasotwórczych (np. mięso, czarna herbata), to czas rozpocząć dietę, dzięki której możliwe będzie zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.


Może się okazać, że spożywasz również zbyt dużo słodyczy. Musisz pamiętać, że te zawierają cukier. Po jego dostarczeniu do organizmu, dochodzi do zjawiska zwanego osmozą. To zaś może powodować problemy gastryczne.


2.2. Czy w swoim życiu masz dużo stresu?
Stresu trudno uniknąć. Musisz jednak wiedzieć, że ma on negatywny wpływ na twoje zdrowie – może wywoływać ból żołądka. Właśnie z tego względu tak ważne jest, abyś ograniczał stres w życiu codziennym. Nie będzie to proste, ale warto spróbować. Pamiętaj też, że regularnie przeprowadzane treningi pozwolą ci się zrelaksować– w ten sposób możesz rozładować codzienne napięcie.


Poza stresem, który odczuwasz codziennie w związku z prowadzonym życiem zawodowym czy rodzinnym, nie powinieneś zapomnieć o stresie fizycznym. Taki możesz odczuwać w związku z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym lub przygotowaniami do zawodów.


2.3. Jakie leki stosujesz?
Niektóre leki, np. antybiotyki czy popularne środki przeciwbólowe, mogą powodować problemy z żołądkiem. Obserwuj, czy ból nie pojawia się po pewnym czasie od spożycia takich środków. Jeżeli tak, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Bardzo prawdopodobne, że zostaną ci przepisane inne leki, po których nie będziesz czuł się źle.


3. Bieganie a ból żołądka – jak uniknąć takiego problemu?
Jak widzisz, u podłoża problemów gastrycznych może leżeć wiele przyczyn. Aby zorientować się, który czynnik sprawia, że czujesz się źle, niezbędne jest obserwowanie swojego organizmu i jego reakcji.


3.1. Jakie produkty wyeliminować z diety, aby poczuć się lepiej?
Problemy z żołądkiem mogą powodować liczne produkty. Być może spożywasz zbyt dużo błonnika, cukru lub produktów mlecznych. W składzie tych ostatnich znajduje się laktoza. Aby laktoza mogła zostać strawiona, w organizmie musi znajdować się wystarczająca ilość enzymu zwanego laktazą.


Najlepiej zrobisz, jeżeli z diety będziesz po kolei eliminował poszczególne grupy produktów. W ten sposób sprawdzisz, po odstawieniu których produktów problemy z żołądkiem ustąpiły.


3.2. Jak i ile jeść przed zawodami?
Również pora spożywania posiłków ma znaczenie. Jako osoba biegająca powinieneś unikać konsumpcji obfitych posiłków tuż przed treningiem. Najlepiej, aby od momentu spożycia pokarmów do czasu treningu minęły np. dwie godziny.

W czasie wyczerpującego treningu najlepiej zrobisz, jeżeli będziesz regularnie sięgał po napoje i ewentualnie zdrowe przekąski. W ten sposób na bieżąco będziesz dostarczał do organizmu niezbędnych składników, zmniejszając tym samym szansę na wystąpienia np. odwodnienia.


3.3. Bieganie a ból żołądka? Skonsultuj się z lekarzem
Jeżeli dokładnie przyjrzałeś się swojej diecie, wyeliminowałeś czynniki, które mogą powodować problemy z żołądkiem, ale to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to czas skonsultować się z lekarzem. Poza przeprowadzeniem wywiadu, zleci on wykonanie szczegółowych badań, a na podstawie uzyskanych wyników postawi diagnozę i opracuje leczenie, które pomoże ci wyeliminować przykre dolegliwości.

Najważniejsze porady na biegowe dolegliwości żołądkowe! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane