Jeżeli interesujesz się sportem, to z pewnością słyszałeś o sportach ekstremalnych. Takim terminem określa się te dyscypliny, których uprawianie jest związane z większym ryzykiem. Wśród nich nie brakuje biegów ekstremalnych. Czym różnią się one od klasycznych? Czy warto ryzykować zdrowie lub nawet życie, by poczuć adrenalinę?


SPIS TREŚCI:

1. Na czym polegają biegi ekstremalne?

2. Czy bieganie po ulicy, w parkach i lasach przestaje być modne?

3. Co takiego sprawia, że zainteresowanie biegami ekstremalnymi jest duże?

4. Jak przygotować się do biegów ekstremalnych?



1. Na czym polegają biegi ekstremalne?

Biegi ekstremalne zyskały na popularności stosunkowo niedawno, ale mają już wielu zwolenników. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że wzięcie udziału w takich zawodach łączy aktywność fizyczną z doskonałą zabawą i solidną dawką adrenaliny. To właśnie ten aspekt jest doceniany przez zdecydowaną większość osób sprawdzających swoje siły w biegach ekstremalnych.


W zależności od organizatora, który wziął na siebie wyzwanie przygotowania imprezy z biegami ekstremalnymi, zawodnicy na trasie mogą mieć do pokonania różne przeszkody. Popularne jest bieganie po bagnach lub wzniesieniach, skakanie z wysokości, konieczność przepłynięcia części trasy czy wspinanie się po ściankach wspinaczkowych.


Z uwagi na ogromne ryzyko po stronie organizatorów zdecydowana większość z nich wymaga, by wszyscy uczestnicy podpisali stosowne oświadczenia, że są świadomi zagrożeń i nie będą dochodzić roszczeń w sytuacji, gdy dotknie ich nieszczęście w czasie zawodów. Jeżeli planujesz w przyszłości wziąć udział w biegu ekstremalnym, to musisz o tym pamiętać.


2. Czy bieganie po ulicy, w parkach i lasach przestaje być modne?

Wzrost zainteresowania biegami ekstremalnymi nie jest przypadkowy – większość ludzi ciągle poszukuje nowych bodźców. Zawody, podczas których – poza bieganiem – można również przeżyć przygodę, trafiły po prostu na podatny grunt. Z drugiej strony biegi ekstremalne należy traktować jako pewną odskocznię, formę zabawy, bo z pewnością nie mogą one zastąpić codziennych treningów odbywanych np. w parkach miejskich.


Biegi ekstremalne odbywają się sporadycznie – takie imprezy najczęściej są organizowane w letnich miesiącach roku. Jeżeli chcesz wziąć w nich udział, to musisz mieć świadomość, że twoja forma nie jest bez znaczenia. Na co dzień musisz zatem regularnie trenować. Trudno wyobrazić sobie, byś przez cały rok ćwiczył na bieżni, skoro możesz robić to na zewnątrz – na świeżym powietrzu, prawidłowo dotleniając organizm.


3. Co takiego sprawia, że zainteresowanie biegami ekstremalnymi jest duże?

Być może twoi znajomi wspominali, że chętnie wzięliby udział w biegach ekstremalnych, być może nawet namawiali na to również ciebie. Dlaczego biegi ekstremalne obdarzone zostały tak dużym zainteresowaniem? Powodów jest z pewnością kilka. Poza adrenaliną, której niektórzy zawodnicy są spragnieni, nie można zapomnieć, że biegi ekstremalne to nowość, a nowości zazwyczaj cieszą się dużą popularnością.


Biegi ekstremalne to połączenie biegania z koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i ograniczeniami. Dla wielu osób są one wyzwaniem, okazją do udowodnienia sobie, że jest się w stanie dokonać praktycznie wszystkiego, co się sobie postanowi.


4. Jak przygotować się do biegów ekstremalnych?

Jeżeli zainteresowałeś się biegami ekstremalnymi, to musisz mieć świadomość, że odpowiednie przygotowanie jest niezbędne do tego, by taką imprezę… przeżyć. To wcale nie przesada – pamiętaj, że na każdym kroku będą czyhały na ciebie niebezpieczeństwa. Poza szybkim tempem biegu musisz wykazać się również wieloma innymi umiejętnościami, np. wspinania się na wzniesienia czy ścianki wspinaczkowe. Łatwo nie będzie.


Jak możesz przygotować się do biegów ekstremalnych? Nie licząc regularnych treningów, powinieneś bliżej zapoznać się z zagadnieniem sztuki przetrwania (survival). To cała filozofia skoncentrowana na odpowiedzi na pytanie, jak należy się zorganizować i przygotować do tego, by móc przetrwać w ekstremalnych warunkach. W Polsce działa wiele klubów survivalowych, w których możesz się dużo nauczyć. Uzyskana wiedza i wskazówki z pewnością przydadzą ci się podczas biegów ekstremalnych.

Biegi ekstremalne Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane