Biegać można wszędzie. Ludzie trenują nie tylko na stadionach i boiskach. Wiele osób upodobało sobie bieganie w parkach lub w lasach. Inni biegają po górach, a jeszcze inni wolą trenować w mieście. Biegają po chodnikach i ulicach, bo tak jest po prostu najwygodniej. Niewątpliwie ma to też związek z rosnącą w ostatnich czasach popularnością wszelkiego rodzaju biegów ulicznych. Należy się jednak zastanowić, czy asfalt lub beton są faktycznie najlepszymi nawierzchniami do treningu. Jaki wpływ na nasze stawy ma bieganie po asfalcie? Czy warto podążać za modą na biegi uliczne czy może lepiej poszukać bardziej odpowiedniej nawierzchni do treningu?


SPIS TREŚCI:
1. Czy asfalt ma negatywny wpływ na stawy?
2. Różnice pomiędzy asfaltem a innymi nawierzchniami
3. Przyczyny kontuzji łączonych z negatywnym wpływem asfaltu1. Czy asfalt ma negatywny wpływ na stawy?
Wśród biegaczy panuje ogólne przekonanie, że trening na twardej nawierzchni jak asfalt czy beton szkodliwie oddziałuje na stawy, a zwłaszcza kolana. Nie jest to do końca prawda. Patrząc na ten problem z pewną dozą logiki, można bardzo szybko wysnuć prosty wniosek. Gdyby asfalt był tak niebezpieczny dla zawodników, to na pewno nie oglądalibyśmy tak potężnej ilości wszelkiego rodzaju biegów ulicznych. Nie bez powodu trasy wszystkich najważniejszych maratonów wytyczane są na ulicach, a nie w lasach czy parkach.


2. Różnice pomiędzy asfaltem a innymi nawierzchniami
Asfalt nie tylko nie jest gorszy niż inne podłoża, ale ma nawet nad nimi pewną przewagę. Przede wszystkim jest równy i bardzo przyczepny. Pod tym względem przewyższa go chyba tylko nawierzchnia tartanowa, którą znaleźć można na stadionach i boiskach. Kręcenie niezliczonej ilości kółek wkoło boiska nie należy jednak do najprzyjemniejszych, przez co tartan nie sprawdza się na długich wybieganiach. Lepszym rozwiązaniem wydają się ścieżki w lesie czy w parku. Jest tam na pewno bardziej miękko niż na asfalcie, ale można się tam natknąć na nieskończone ilości nierówności czy wystających korzeni, które mogą być źródłem kontuzji, szczególnie kiedy pogoda nie sprzyja lub zaczyna brakować sił. Wspomniana przyczepność pozwala na szybsze pokonywanie dystansu. Jest to związane również z tym, że twardsze podłoże oddaje większą ilość energii podczas odbicia. Idealnym rozwiązaniem byłoby równomierne rozłożenie treningu na różnych nawierzchniach, tak aby organizm był przyzwyczajony do każdej z nich.


3. Przyczyny kontuzji łączonych z negatywnym wpływem asfaltu
Asfalt jest terenem, w którym biegamy najczęściej. Prawdopodobnie dlatego przypisuje mu się wpływ na powstawanie urazów stawów. Kontuzje takie najczęściej mają jednak zupełnie inne podłoże. W większości przypadków jest to źle dobrane lub zużyte obuwie, niepoprawna technika biegu lub po prostu zbyt ciężki trening i zbyt duży kilometraż. Często bywa też tak, że po szybkim biegu po nawierzchni asfaltowej zawodnicy mają zmęczone i obolałe mięśnie. Właśnie taki ból przemęczonych mięśni w okolicy kolana niejednokrotnie bywa mylony z bólem stawu. W takim wypadku wystarczy rozluźnienie mięśni po treningu, np. za pomocą rollera, a ból znika i można cieszyć się świetnie wykonanym treningiem.

Czy bieganie po asfalcie niszczy stawy? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane