Najczęściej zaczyna się od chęci powalczenia o szczupłą sylwetkę lub poprawienia kondycji, potem jednak większość biegaczy chce czegoś więcej i… pojawia się myśl, aby wziąć udział np. w maratonie. Przygotowania są długie i żmudne, wymagają samozaparcia i systematyczności. Biegacze często też zastanawiają się, co – poza treningiem i dietą – może im pomóc w uzyskaniu najlepszego rezultatu. Czy woda z tlenem faktycznie pomaga w przygotowaniach do sportowych wyzwań?


SPIS TREŚCI:
1. Woda z tlenem – rynkowa nowość?
2. Czy grozi ci niedotlenienie, skoro biegasz?
3. 5 powodów, dla których warto pić wodę z tlenem
3.1 Poprawa zdolności koncentracji
3.2 Sprawniejsza regeneracja po treningu
3.3 Szybsza utrata zbędnych kilogramów
3.4 Trening w zamkniętym pomieszczeniu? Dotleń się!
3.5 Aby opanować stres przed zawodami1. Woda z tlenem – rynkowa nowość?
Być może wcześniej nie słyszałeś o wodzie z tlenem. Faktem jest, że produkt ten trudno znaleźć na półkach w osiedlowych marketach. Nie oznacza to jednak, że jest to rynkowa nowość – taka woda w sprzedaży znajduje się od wielu lat, ale prawdą jest, że jej intensywna promocja odbywa się dopiero teraz. Dlaczego? Bo biega coraz więcej osób, a po wodę z tlenem sięgają głównie biegacze.


Jeżeli wcześniej nie słyszałeś o wodzie z tlenem, to powinieneś jej spróbować, aby samodzielnie ocenić jej działanie. Nie jesteś przekonany do tego produktu? Dowiedz się zatem, dlaczego jest ona polecana osobom aktywnym.


2. Czy grozi ci niedotlenienie, skoro biegasz?
Skoro biegasz, to często przebywasz na świeżym powietrzu, prawda? Czy zatem możliwe jest, aby groziło ci niedotlenienie? Trzeba pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Jeżeli zatem biegasz, ale pozostałą cześć dnia spędzasz w biurze, to – mimo wszystko – może grozić ci niedotlenienie. Jak je rozpoznać?


Typowe objawy niedotlenienia to przede wszystkim ciągłe uczucie zmęczenia i niemożność pokonania chęci ziewania. Pojawienie się powyższych symptomów wpływa również na obniżenie koncentracji. U osób aktywnych fizycznie pojawiają się również problemy z szybkim dojściem do siebie po treningu – regeneracja zajmuje więcej czasu.


3. 5 powodów, dla których warto pić wodę z tlenem
Wodę z tlenem mogą spożywać wszyscy zainteresowani, a to dlatego, że ma ona bezpośredni wpływ na szereg procesów biologicznych zachodzących w organizmie. Biegacze i osoby intensywnie ćwiczące mogą osiągnąć dodatkowe korzyści. Poniżej znajdziesz informacje o 5 powodach, dla których warto regularnie sięgać po wodę z tlenem.


3.1 Poprawa zdolności koncentracji
Pracując cały dzień za biurkiem lub w dusznym pomieszczeniu, możesz czuć się ospały. Również z twoją koncentracją może nie być najlepiej. Właśnie dlatego powinieneś sięgnąć po wodę z tlenem. Dostarczenie dodatkowej porcji tlenu do organizmu zmniejszy uczucie znużenia i jednocześnie zapewni ci lepszą pracę umysłu.


Jeżeli biegasz, umiejętność koncentracji – mimo wszystko – również bardzo ci się przyda. O kontuzję na trasie nie jest trudno – wystarczy chwila nieuwagi, aby na kilka tygodni czy nawet miesięcy przekreślić mozolnie zbudowany plan treningowy.


3.2 Sprawniejsza regeneracja po treningu

Regeneracja ma kluczowe znaczenie dla poprawy wyników. Zapominając o odpoczynku, nie możesz liczyć na to, że będziesz biegał coraz szybciej i lepiej. Regularne spożywanie wody z tlenem pomaga organizmowi szybciej się zregenerować. Jeżeli twoje treningi są bardzo intensywne, to picie wody wzbogaconej o tlen pomoże ci uniknąć bolesnych zakwasów mięśniowych.


Dodatkową korzyścią płynącą z włączenia do codziennej diety wody z tlenem jest poprawa wytrzymałości fizycznej.


3.3 Szybsza utrata zbędnych kilogramów

Tlen dostarczany wraz z wodą jest wykorzystywany przez układ pokarmowy. Dostarczenie większej ilości tlenu niż dotychczas sprawia, że sprawniej niż dotąd przebiega synteza glikogenu. To jednak nie wszystko, bo pobudzone zostają procesy trawienne. To szczególnie istotne jest z punktu widzenia osób, które rozpoczęły bieganie, aby zrzucić zbędne kilogramy.


Przeprowadzone badania potwierdziły, że woda z tlenem ma pozytywny wpływ na zatrzymanie procesu starzenia się – organizm jest odporniejszy na działanie wolnych rodników.


3.4 Trening w zamkniętym pomieszczeniu? Dotleń się!

Być może należysz do grona biegaczy, którzy na świeżym powietrzu trenują w okresie od wiosny do jesieni, a pozostałą część roku spędzają na siłowni. Wykorzystując maszyny, również możliwe jest przeprowadzenie wydajnego treningu. Problem jednak w tym, że przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu może być przyczyną niedotlenienia. Regularne spożywanie wody z tlenem może wyeliminować ten problem.


Jako osoba trenująca z pewnością masz świadomość, że dotleniony organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie z wysiłkiem – zmęczenie przychodzi znacznie później.


3.5 Aby opanować stres przed zawodami

Każdy biegacz chce się w pewnym momencie sprawdzić. Stres związany ze zbliżającą się datą zawodów może negatywnie wpłynąć na osiągnięty wynik. Co da ci regularne spożywanie wody z tlenem? Jak się okazuje, dzięki dodatkowej dawce tlenu zostaną złagodzone skutki stresu.


Jeżeli jesteś otwarty na zmiany i chcesz biegać lepiej niż dotychczas, to może warto wprowadzić wodę z tlenem do swojej codziennej diety?

Czy woda z tlenem może pomóc biegaczom? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane