W historii sportu nie brakuje ludzi, których droga do sukcesu była bardzo kręta. Emil Zatopek był świetnym biegaczem i człowiekiem, o którym dziś wielu mówi „legenda”. Czym wyróżnił się ten urodzony w 1922 r. Czech? Dlaczego upodobał sobie bieganie na długich dystansach? I wreszcie, gdzie w tym wszystkim miejsce na… pracę w fabryce butów?


SPIS TREŚCI:

1. Fabryka butów – natchnienie Zatopka?

2. 18 rekordów świata, czyli czego dokonał Zatopek

3. Biec, by być najlepszym – co wyróżnia Zatopka wśród innych sportowców?

4. Czego możesz się nauczyć od Emila Zatopka?1. Fabryka butów – natchnienie Zatopka?

Gdy Zatopek miał 16 lat, skończył się dla niego beztroski czas – zaczął zarabiać na siebie, pracując w fabryce butów. To właśnie tam zrodziło się jego zainteresowanie światem sportu, dokładniej zaś biegami. Okazało się, że po kilku treningach Zatopek wiedział już, co będzie robił w życiu. To właśnie bieganie dawało mu siłę. Zanim jednak pojawiły się pierwsze sukcesy, Zatopek ciężko pracował na swoje zwycięstwa. Codzienne treningi biegowe były wyczerpujące.


2. 18 rekordów świata, czyli czego dokonał Zatopek

Jeżeli nie znasz historii Zatopka, to powinieneś wiedzieć, że człowiek ten dokonał czegoś niesamowitego – ustanowił 18 rekordów świata. Właśnie dlatego zarówno ówcześni, jak i dzisiejsi biegacze często określają go mianem „legendy sportu” lub „legendy biegania”. Czy można bowiem wyobrazić sobie większy sukces? Po kilku pierwszych zwycięstwach Zatopka pojawiła się pewność – ten zawodnik zaskoczy jeszcze nie raz. Świetna forma w połączeniu z dążeniem do celu przyniosły ogromne uznanie w sportowym świecie i liczne nagrody.


Kiedy pojawił się pierwszy sukces? Już w 1944, czyli w wieku 22 lat, Zatopek pokonał dystans 5000 m w czasie krótszym niż kwadrans. Dwa lata później wziął udział w Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Oslo. Choć zajął tam dopiero 5 miejsce, to jednak udało mu się przekroczyć kolejną barierę – pokonał własny rekord w biegu na 5000 m. W międzyczasie udało mu się również ustanowić nowe rekordy ówczesnej Czechosłowacji na kilku dystansach, m.in. 2000 i 3000 m.


3. Biec, by być najlepszym – co wyróżnia Zatopka wśród innych sportowców?

Sukces Zatopka jest tak ogromy, że próżno szukać drugiego sportowca mogącego pochwalić się takim dorobkiem. Poza ustanawianiem rekordów, Zatopek przekraczał również inne granice – pokazywał, że można być najlepszym i osiągnąć uznanie w stosunkowo krótkim czasie. Gdy doszedł do najlepszej formy, wziął udział w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich. Odbyły się one w 1952 r. w Helsinkach. Co takiego udało się wówczas Zatopkowi?


Podczas wspomnianych igrzysk, Zatopek zdobył jednocześnie 3 złote medale – okazał się najlepszym w biegach na dystansach: 5000, 10 000 i 42 195 m (maratonie). To jednak nie wszystko. Czasy uzyskane w poszczególnych konkurencjach okazały się dotychczas najlepszymi. To oznaczało zaś jedno – Zatopkowi udało się ustanowić kolejne rekordy.


Jeżeli przygotowujesz się do maratonu, to z pewnością wiesz, ile musisz włożyć siły, by przebiec tak długą trasę. Co powiesz, gdy dowiesz się, że Zatopek zdobył złoty medal za pierwszy maraton w swoim życiu? Nieprawdopodobne? A jednak to prawda!


4. Czego możesz się nauczyć od Emila Zatopka?

Zatopek to postać niezwykle zasłużona dla sportu. Bez wątpienia był on też jednym z najbardziej utalentowanych biegaczy swoich czasów. Jeżeli zapoznałeś się z historią tego zawodnika, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to potężna dawka motywacji i inspiracji dla każdego, kto chce biegać. Nie musisz mieć wiele – na początek możesz nawet biegać w zwykłych butach, o ile jednak wybierzesz miękką nawierzchnię. Czy Zatopek mógł liczyć na buty ze świetną amortyzacją lub osobistego trenera, który kierowałby jego karierą? Sukces, który uda ci się osiągnąć, zależy wyłącznie od twojego nastawienia. Jeżeli zdecydujesz się biegać, to pamiętaj o początkach Zatopka. Talent? Z pewnością. Trudno jednak rozwinąć talent i przekuć go w konkretny sukces bez ciężkiej pracy.

Emil Zatopek – dlaczego był legendą? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane