Skoro biegasz, to z pewnością nie tylko cyklicznie ulepszasz swoją technikę czy dietę, lecz także szukasz inspiracji. Czy słyszałeś o Indianach z plemienia Tarahumara? Jeżeli nie, to czas nadrobić braki. Jak mówią niektórzy, to „urodzeni biegacze”. I to określenie pasuje do nich idealnie. Dlaczego? W czym tkwi tajemnica Indian z plemienia Tarahumara? Czy jesteś w stanie im dorównać?


SPIS TREŚCI:
1. Indianie z plemienia Tarahumara – co musisz o nich wiedzieć
2. Biegać, aby przeżyć. Jak poluje plemię Tarahumara i jak wygląda ich codzienny jadłospis
3. Gdy nie biegasz za pożywieniem, biegasz… dla przyjemności!
4. Buty (nie) są najważniejsze?1. Indianie z plemienia Tarahumara – co musisz o nich wiedzieć?
Żyją w zgodzie z naturą, z dala od cywilizacji i jej wynalazków. Indianie z plemienia Tarahumara nie ukrywają się przed światem, ale faktem jest, że dotarcie do ich wioski sprawia zainteresowanym wiele kłopotów. Ci jednak, którzy wykażą się cierpliwością i uporem, mogą obserwować codzienność najlepszych biegaczy długodystansowych na świecie.


Indianie z plemienia Tarahumara biegają, aby przeżyć, ale – od czasu do czasu – biorą udział w zawodach. Przykładem może być Ultramaraton Kanionów – trudny bieg, który są w stanie ukończyć wyłącznie najlepsi zawodnicy. Jeżeli wcześniej nie słyszałeś o tym plemieniu, to zapewne nie wiesz również, że to właśnie jego członkowie ustanowili nowe rekordy w ultramaratonach.


2. Biegać, aby przeżyć. Jak poluje plemię Tarahuma i jak wygląda ich codzienny jadłospis
Czy wiesz, że plemię Tarahumara nie ma dostępu do nowoczesnej broni? Chroniąc się przed zdobyczami cywilizacji, polują, stosując pierwotne narzędzia, np. zaostrzone kije. Co ciekawe, biegają za zwierzyną (najczęściej gazelami i antylopami) tak długo, aż ta traci siły. Właśnie dlatego mówi się, że plemię Tarahumara biega, aby przeżyć.


Jako biegacz z pewnością przykładasz sporą uwagę do diety – na co dzień spożywasz dobrze zbilansowane posiłki, prawda? Czy wiesz, że najlepsi biegacze długodystansowi na świecie nie liczą kalorii i nie przygotowują też wymyślnych potraw? Odżywiają się mięsem, kukurydzą i ziarnami chia. W ich codziennym jadłospisie nie brakuje również warzyw i owoców. Taki styl odżywiania się powoduje, że wiele osób zastanawia się nad fenomenem tych biegaczy – jak to możliwe, że bez liczenia kalorii i wdrażania świetnie zbilansowanych diet, są oni w stanie osiągać tak dobre wyniki?


3. Gdy nie biegasz za pożywieniem, biegasz… dla przyjemności!
Indianie z plemienia Tarahumara chętnie biegają również rekreacyjnie. Zawody odbywają się bardzo często, a – poza zabawą – chodzi również o sprawdzenie się. Członkowie plemienia, którzy okażą się najlepszymi, mogą liczyć na uznanie wśród innych. Co istotne, zawody – w zależności od ustaleń – mogą odbywać się na dystansie nawet 200 km!


W plemieniu Tarahumara na co dzień biegają nie tylko mężczyźni, lecz także kobiety. Z tego względu nie powinno dziwić, że również one biorą udział w zawodach. Jeżeli chodzi o dyscypliny, to wyróżnia się dwie. Pierwsza, czyli Rarajipa, polega na kopaniu piłki w czasie biegu. Druga to Ariweta, która sprowadza się do biegania z kijami za toczącą się obręczą.


4. Buty (nie) są najważniejsze?
Gdy zaczynałeś biegać, z pewnością wiele razy słyszałeś, że buty są ważne. Dlaczego? Bo od ich budowy i amortyzacji zależy komfort biegacza. Czy wiesz jednak, że nie wszyscy uważają, że obuwie to podstawa? Świetnym przykładem są właśnie Indianie z plemienia Tarahumara. Niezależnie od tego czy wybierają się na polowanie, czy też przygotowują się do zawodów, zawsze biegają bez obuwia.


Według Indian z plemienia Tarahumara stopa w sportowym obuwiu jest nienaturalnie ułożona, a to przekłada się na osiągane wyniki i może doprowadzić do kontuzji. Z tego też względu biegają oni boso, ewentualnie w sandałach. Te jednak nie są dobrze wyprofilowane – podeszwy są one zrobione ze sztywnego materiału. Mimo braku specjalnej diety i drogiego obuwia Indianie z plemienia Tarahumara świetnie radzą sobie zarówno na krótkich, jak i długich dystansach.

Indianie Tarahumara – najlepsi długodystansowcy na świecie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane