Chcesz schudnąć i oczekujesz spektakularnych wyników? W takim razie najlepiej zrobisz, jeżeli dietę połączysz z aktywnością fizyczną. Nie chcesz ponosić kosztów? W takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli zdecydujesz się biegać. Do biegania potrzebujesz jedynie dobrych butów, a z czasem – gdy stwierdzisz, że taka aktywność jest dla ciebie – możesz nabyć np. termoaktywną bieliznę. Zastanawiasz się, jak biegać, żeby schudnąć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.


SPIS TREŚCI:
1. Jak biegać, żeby schudnąć, czyli o początkach biegania
2. Kiedy biegać, żeby schudnąć – rano czy wieczorem?
3. Po ilu minutach biegania spalamy tłuszcz?
4. Długi trening biegowy czy może interwały?1. Jak biegać, żeby schudnąć, czyli o początkach biegania
Jesteś osobą, która zainteresowała się bieganiem, bo chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Regularnie przeprowadzane treningi biegowe pozwolą ci osiągnąć zamierzony cel, ale musisz pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza i najważniejsza to taka, że musisz zachować równowagę między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem. Nie lekceważ też diety – przyjrzyj się dotychczasowemu jadłospisowi i wyklucz z niego przede wszystkim niezdrowe przekąski.


Często popełnianym błędem przez osoby, które chcą biegać, żeby schudnąć, jest zbyt intensywne trenowanie. Biegając 5 czy nawet 6 razy w tygodniu będziesz jedynie przemęczony i sfrustrowany. Co więcej, pojawi się chęć sięgania po słodycze. Jako osoba początkująca powinieneś biegać nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Zacznij przy tym od marszów, dzięki którym przygotujesz swój organizm do wysiłku.


2. Kiedy biegać, żeby schudnąć – rano czy wieczorem?
Niemal każdy początkujący biegacz zadaje sobie to pytanie, kiedy lepiej biegać – rano czy wieczorem? Według ekspertów nie ma właściwej odpowiedzi, bo każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i jest bardziej aktywny w innych godzinach. Być może jesteś tzw. „sową” i najlepiej funkcjonujesz w godzinach popołudniowych i wieczornych. W takim razie nie ma przeszkód, abyś biegał wieczorami.


Na bieganie powinieneś wygospodarować czas, uwzględniając przy tym swoje pozostałe codzienne zobowiązania. Ważne, abyś podczas treningu mógł skoncentrować się wyłącznie na biegu – to czas dla ciebie. Pamiętaj przy tym, że 20 minut na świeżym powietrzu to za mało. Optymalnie będzie spędzić na zewnątrz 60 minut – niezależnie od tego czy będziesz maszerował, czy też już biegał.


3. Po ilu minutach biegania spalamy tłuszcz?
Słyszałeś często powtarzany mit, zgodnie z którym tłuszcz spala się po 30 minutach wysiłku fizycznego? Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak biegać, żeby schudnąć, to musisz wiedzieć, że powyższe stwierdzenie jest częściowo prawdziwe. Przez pierwsze 20 do 30 minut aktywności fizycznej 80% energii pochodzi wyłącznie z glukozy, zaś pozostała część z kwasów tłuszczowych. Potem jednak proporcje te zmieniają się. Im dłużej zatem maszerujesz czy biegasz, tym więcej tkanki tłuszczowej spalisz.


Mając świadomość tego, jak i kiedy podczas aktywności fizycznej spalasz tłuszcz, będziesz wiedział, jak ćwiczyć. Czy jednak fakt, że dopiero po upływie wspomnianych 30 minut twój organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej oznacza, że np. pomysł z interwałami jest nietrafiony?


4. Długi trening biegowy czy może interwały?
Być może uważasz, że lepsze jest długie i powolne wybieganie. Niekoniecznie – interwały również są polecane osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Niektórzy uważają, że w ten sposób można nawet spalić więcej kalorii, bo organizm zostaje zdezorientowany – musi dostosować się do krótkich, ale bardzo intensywnych ćwiczeń, a następnie truchtu lub marszu.

Jak biegać interwały, żeby schudnąć? Poniżej znajdziesz przykładowy trening:
- 10-minutowa rozgrzewka, która przygotuje twój organizm do wysiłku;
- 10-15 minut biegu lub marszu;
- 30 sekund szybkiego biegu i – w zależności od zaawansowania – od 15 do 60 sekund marszu. Taki zestaw powinieneś wykonać od 5 do 10 powtórzeń;
- na koniec możesz potruchtać ok. 10 minut, obowiązkowo powinieneś też wykonać ćwiczenia rozciągające, które zakończą trening.

Jak biegać, żeby schudnąć - poznaj 4 wskazówki! Ocena: 4.7/5 Ilość głosów: 3
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane