SPIS TREŚCI:
1. Samodyscyplina, czyli nie o(d)puszczę treningu!
2. Jak bieganie kształtuje charakter, czyli słowo o cierpliwości
3. Kontuzja, zmęczenie? Naucz się pokory
4. Poznaj i zaakceptuj swoje ciało
5. Na trasie w siłę rosną nie tylko twoje mięśnie, lecz także umysł
1. Samodyscyplina, czyli nie o(d)puszczę treningu!
Późną wiosną czy latem chętnie opuszczamy nasze mieszkania, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Gdy jednak za oknem pada deszcz lub śnieg, wieje wiatr i jest nieprzyjemnie – niechętnie porzucamy ciepły kąt. Co jednak, gdy właśnie takiego dnia trzeba odbyć trening? Nie pozostaje ci innego, jak przebrać się, założyć wygodne buty i… pójść pobiegać.
Zaczynając przygodę z bieganiem, z pewnością samodzielnie lub z pomocą profesjonalisty ustaliłeś plan biegowy. Tylko wówczas, gdy będziesz się go trzymał, możesz liczyć na to, że osiągniesz założone efekty. Opuszczanie treningów czy ćwiczenie ponad siłę obróci się przeciwko tobie. Biegając, musisz nastawić się na walkę z pokusami, w tym z największą – pozostaniem w ciepłym mieszkaniu, gdy pogoda za oknem nie sprzyja wyjściu z domu.
2. Jak bieganie kształtuje charakter, czyli słowo o cierpliwości
Być może zdecydowałeś się biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy. Kiedy zobaczysz pierwsze efekty? Z pewnością lepiej poczujesz się już po pierwszym treningu, ale aby osiągnąć założony rezultat, będziesz musiał się wykazać naprawdę sporą cierpliwością. W zależności od nadwagi i założonego celu proces potrwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.
Jeżeli mowa o cierpliwości, to musisz się nią wykazać nie tylko wówczas, gdy mowa o czekaniu na wyniki. Ta będzie również potrzebna, gdy będziesz przygotowywał posiłki. Po pewnym czasie nauczysz się przyrządzać potrawy z myślą nawet o kilku dniach, ale zanim nabierzesz takiej wprawy, minie trochę czasu.
3. Kontuzja, zmęczenie? Naucz się pokory
Wystarczy chwila nieuwagi, aby gałąź czy kamień spowodowały, że upadniesz i stwierdzisz ból np. w kolanie. O kontuzję nie jest trudno, jeszcze łatwiej o przemęczenie. Wszystko to nauczy cię pokory – świadomości własnych niedoskonałości.
Aby walczyć z własnymi niedoskonałościami, będziesz musiał wykazać się sporą cierpliwością i umiejętnością modyfikowania celów. Jeżeli kontuzja będzie faktem, to naturalnie będziesz musiał zrezygnować z dotychczasowego planu treningowego – ale nie oznacza to, że będziesz mógł przestać być aktywny. Być może zdecydujesz się na zajęcia na basenie. Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia w wodzie pomagają powrócić do formy.
4. Poznaj i zaakceptuj swoje ciało
Dopóki nie zaczniesz ćwiczyć, nie poznasz swojego ciała. Regularne treningi sprawią, że będziesz wsłuchiwał się w swoje ciało, będziesz miał świadomość tego, co możesz, a czego nie możesz zrobić. Biegając, będziesz też zmobilizowany do dalszej pracy nad sobą, bo z tygodnia na tydzień będziesz mógł dołożyć kilkanaście metrów.
Poznając możliwości swojego ciała, będziesz również wiedział, kiedy potrzebujesz odpoczynku. Pamiętaj, że zachowanie równowagi między wysiłkiem a regeneracją to zupełna podstawa. Tylko w ten sposób po pewnym czasie osiągniesz założone efekty.
5. Na trasie w siłę rosną nie tylko twoje mięśnie, lecz także umysł
Z każdego treningu na trening będziesz czuł, jak rośniesz w siłę. To jednak nie wszystko – silniejszy będziesz też psychicznie. Każde wyjście na trening sprawi, że będziesz potrafił skuteczniej walczyć z sobą wówczas, gdy pojawi się chęć przełożenia treningu lub zrezygnowania z niego.
Zwiększając z tygodnia na tydzień dystans, który będziesz musiał pokonać, będziesz też regularnie przekraczał swoją granicę komfortu. W efekcie wyrobisz sobie pogląd, że nie ma rzeczy, której nie jesteś w stanie zrobić – wystarczy tylko odrobina samozaparcia i cierpliwości.
Komentarze