Zauważyłeś, że coraz więcej osób biega? Twoi znajomi namawiają cię do założenia sportowego stroju, odpowiednich butów i wyjścia na świeże powietrze, aby pokonać kilka kilometrów? Jeżeli przez kilka dni biegałeś bez planu i konkretnych celów, to z pewnością zacząłeś zastanawiać się, ile razy w tygodniu powinieneś trenować. Okazuje się, że nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Jeżeli jednak traktujesz bieganie poważnie i nawet nieśmiało pomyślałeś o maratonie, to czas zastanowić się, jak często biegać.SPIS TREŚCI:
1. Bieganie? Zacznij od planu dla początkujących
2. Biegasz? Czas na poczynienie planów
3. Regeneracja organizmu – nie zapominaj o niej
4. Gdy jesteś zaawansowanym biegaczem1. Bieganie? Zacznij od planu dla początkujących
W szkole średniej czy nawet na studiach musieliśmy regularnie brać udział w zajęciach wychowania fizycznego. Jeżeli nauczycielom nie udało się nam wpoić dobrych nawyków, to do biegania możemy powrócić nawet po wielu latach pozbawionych jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Należysz do tej grupy osób i dziś zdecydowałeś się zmienić nawyki? Jeżeli postawiłeś na bieganie, to musisz zacząć od planu opracowanego z myślą o osobach początkujących.


Mimo wszystko biegać nie może każdy. Nadwaga to jedno z przeciwwskazań – wówczas łatwo uszkodzić stawy, zwłaszcza kolanowy. Zanim zaczniesz nawet truchtać, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że nie ma przeciwwskazań, abyś rozpoczął przygodę z taką aktywnością fizyczną.


Jak wygląda plan biegowy opracowany z myślą o osobach początkujących? W dużej mierze składa się on z marszu – bieg w początkowych tygodniach jest jedynie dodatkiem, urozmaiceniem marszu. Co więcej, najlepiej, abyś przez kilka pierwszych tygodni po prostu dość szybko spacerował. W ten sposób nie tylko przyzwyczaisz się do codziennego wychodzenia z domu, lecz także poczynisz pierwsze przygotowania, aby w przyszłości biegać. Spacerować możesz codziennie.


2. Biegasz? Czas na poczynienie planów
Po zakończeniu fazy przygotowań do biegów, z treningu na trening będziesz mógł przebiec coraz większy dystans. Poza zwiększaniem dystansu, możesz też zwiększać częstotliwość treningów. Jeżeli dotychczas odbywałeś takie dwa razy w tygodniu, bez przeszkód możesz zacząć trenować trzy razy w tygodniu. Bardzo ważne jest jednak, abyś nie rzucał się na głęboką wodę, ale stopniowo stawiał sobie coraz wyżej poprzeczkę. Dlaczego jest to tak ważne?


Po pierwsze, będziesz zmotywowany. Jeżeli z tygodnia na tydzień będziesz widział, jak twój organizm rośnie w siłę, to zrozumiesz, że podejmowane wysiłki mają sens. Po drugie, nie zniechęcisz się. Wyobraź sobie, że podczas pierwszego treningu masz przebiec 10 km. Niewykonalne? Po kilku miesiącach treningów taki dystans nie będzie już robić na tobie wrażenia.


Jako średniozaawansowany biegacz, z pewnością będziesz znał już swój organizm i możliwości, będziesz zatem wiedział, jak biegać, aby utrzymać formę i pracować nad swoim rozwojem. Pamiętaj, że na tym etapie potrzebujesz konkretnego planu – możesz wybrać np. taki, dzięki któremu przygotujesz się do wzięcia udziału w maratonie.


3. Regeneracja organizmu – nie zapominaj o niej
Częstym błędem początkujących biegaczy jest przecenianie swoich możliwości. Wówczas jednak zamiast zadowalających rezultatów pojawia się frustracja i zmęczenie. Uważasz, że jako osoba początkująca możesz biegać cztery razy w tygodniu, a nie trzy? Być może, ale kluczem do osiągnięcia zadowalających rezultatów jest również regeneracja. Zamiast zatem rzucać się na głęboką wodę, postępuj zgodnie z planem.


Dlaczego regeneracja jest tak ważna? W trakcie biegu dochodzi o licznych mikrouszkodzeń. Ich usunięcie jest możliwe, ale do tego twój organizm potrzebuje odpoczynku i snu. Jeżeli zapomnisz o regeneracji, to nie spodziewaj się zadowalających rezultatów.


4. Gdy jesteś zaawansowanym biegaczem
Będąc zaawansowanym biegaczem, z pewnością będziesz miał świadomość tego, że trening np. trzy razy w tygodniu będzie wystarczający. Zdecydowana większość osób biegających od długiego czasu i posiadających wiedzę w tym zakresie eksperymentuje z wieloma planami treningowymi. Nie jest to przypadek – wiąże się to m.in. z sięganiem po specjalistyczną literaturę i testowaniem różnych rozwiązań.


Gdy o bieganiu będziesz wiedział już naprawdę wiele, a na koncie będziesz miał niejedno osiągnięcie, z pewnością sam przyznasz, że plany treningowe warto realizować małymi kroczkami. Wówczas bowiem możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Jak często biegać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 3
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane