Być może należysz do osób, które nie zważają na warunki atmosferyczne i biegają również zimą. Wówczas szczególnie musisz zadbać o ubiór – musi on chronić zarówno przed deszczem, śniegiem, jak i wiatrem. Szczególne ważne są buty. Poza amortyzacją muszą one zapewniać dobrą przyczepność do często śliskiego podłoża. Ważne jest też ich wykonanie – nie mogą przemakać, bo bieganie w takich butach jest niekomfortowe i może by początkiem rozwoju przeziębienia. Sprawdź, jakie buty do biegania zimą wybrać.


SPIS TREŚCI:
1. Buty do biegania zimą – czy możesz korzystać z tych, które posiadasz?
2. Jakie buty do biegania zimą wybrać? Sprawdź, co powinien oferować producent
3. Zimowe akcesoria do butów do biegania


1. Buty do biegania zimą – czy możesz korzystać z tych, które posiadasz?
Być może zastanawiasz się, jakie wybrać buty do biegania zimą. Czy posiadana przez ciebie para nie sprawdzi się zimową porą? Owszem, czasem nie jest konieczne inwestowanie w dodatkowe obuwie sportowe – wiele zależy od podłoża, po którym biegasz.
Jeżeli dotychczas wybierałeś przede wszystkim parkowe alejki lub ścieżki w centrum miasta, to możesz liczyć ma to, że służby porządkowe będą na bieżąco taką powierzchnię oczyszczać ze śniegu i regularnie posypywać piaskiem. Wówczas zakup zimowych butów nie jest koniecznością – z powodzeniem możesz korzystać z tych, które posiadasz i użytkujesz. Rozsądnie będzie jednak nabyć zimowe akcesoria do butów, które pozwolą ci skutecznie chronić ich wnętrze przed śniegiem lub deszczem.


2. Jakie buty do biegania zimą wybrać? Sprawdź, co powinien oferować producent
Na co dzień preferujesz leśne trakty zamiast parkowych alejek? A może po prostu biegasz po lesie? W takim razie zimowe buty do biegania powinny znaleźć się w twojej szafce. Czym różnią się one od tych, z których korzystasz na co dzień? Co proponują w tym zakresie producenci obuwia sportowego?


Buty z membraną
Wyposażenie obuwia w membranę sprawia, że buty są nieprzemakalne i bardzo ciepłe. Z tego też względu nie nadają się do użytkowania latem – gdy zechcesz biegać w takich, będzie ci po prostu za ciepło. Takie buty powinieneś zakupić, jeżeli będziesz biegać w deszczowe dni, po nieodśnieżanych czy nieutwardzanych drogach.


Buty terenowe
Po raz pierwszy będziesz biegać w sezonie jesienno-zimowym i jeszcze nie wiesz, czy taka przygoda jest dla ciebie? Zamiast nabywać buty z membraną, lepiej zrobisz, inwestując w buty terenowe. Takie są wyposażone w specjalny bieżnik, dzięki któremu buty mają lepszą przyczepność. Decydując się na takie obuwie, musisz zadawać sobie sprawę z tego, że nie jest ono wodoodporne.


Buty z kolcami
To zdecydowanie obuwie przeznaczone do biegania po bardzo trudnym terenie. Jeżeli jesienią i zimą biegasz nie tylko po leśnych traktach, lecz także np. mniejszych czy większych wzniesieniach, to buty z kolcami na podeszwie zapewnią ci bezpieczeństwo, gdyż gwarantują one bardzo dobrą przyczepność. Dodatkowym plusem takiego obuwia jest wyposażenie go w warstwę izolującą, która minimalizuje odczuwanie pod stopami drobnych kamieni.


3. Zimowe akcesoria do butów do biegania
Aby biegać, potrzebujesz głównie dobrych butów. Jeżeli zdecydowałeś, że na razie nie będziesz inwestował w nową parę obuwia przeznaczonego do biegania po trudnym terenie – to jednak warto, abyś pomyślał o dokupieniu kilku akcesoriów, które pozwolą ci w prawidłowy sposób zadbać o twoje nogi podczas treningu.


Skarpety – jakie wybrać?
Niezależnie od używanych butów powinieneś pamiętać o skarpetach. Wybór masz bardzo duży, bo na rynku są dostępne m.in. zarówno skarpety termoaktywne, jak i te z dodatkiem wełny z merynosów. Te drugie świetnie sprawdzą się zimą. Dlaczego? Ponieważ wełna z merynosów jest niezwykle delikatna i ciepła. Jeżeli zimową porą biegasz w butach, które wykorzystujesz również wiosną i latem, to w razie ich przemoczenia twoje nogi pozostaną ciepłe.


Stuptuty biegowe – kiedy się przydadzą?
Nie zdecydowałeś się zakupić butów z membraną lub terenowych? Jeżeli będziesz biegał jesienną i zimową porą, to dobrze, abyś do używanego obuwia nabył stuptuty biegowe. Co to takiego? To specjalne ochraniacze skutecznie chroniące wnętrze buta przed deszczem i śniegiem. W zależności od producenta stuptuty są wyposażone w specjalne sznurówki lub gumkę, którą przytrzymuje ochraniacz.

Jakie wybrać buty do biegania zimą? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane