Zanim przekonasz się, że bieganie jest sportem, który chcesz uprawiać, z powodzeniem możesz korzystać z posiadanego dresu. Takie rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że eliminuje koszty. Gdy jednak uznasz, że chcesz biegać, nie obejdzie się bez inwestycji. Zakup pierwszej odzieży biegowej to mnóstwo pytań. Co wybrać, skoro oferta producentów jest tak szeroka? Czy pierwsza odzież biegowa ma być luźna, czy może dopasowana? Z jakich materiałów powinna być uszyta?


SPIS TREŚCI:
1. Pierwsza odzież biegowa – dlaczego warto w nią zainwestować?
2. Bawełniana czy termoaktywna – jaką odzież wybrać?
3. Bielizna biegacza – co musisz wiedzieć?
4. Pierwsza odzież biegowa – zanim kupisz, wybierz rozmiar1. Pierwsza odzież biegowa – dlaczego warto w nią zainwestować?
Skoro pierwsze kilometry masz już za sobą i upewniłeś się, że chcesz biegać, czas wykonać kolejny krok, jakim jest zakup profesjonalnej odzieży biegowej. Dlaczego to tak ważne? Powodów jest kilka. Profesjonalna odzież biegowa jest tak uszyta, aby nie powodować obtarć – szwy są inaczej rozplanowane lub specjalnie zabezpieczone. Po przebiegnięciu kilku kilometrów w zwykłej odzieży możesz nie odczuwać dyskomfortu, ale pamiętaj, że długość trasy będzie systematycznie się zwiększała, a to oznacza, że potrzebujesz odpowiedniego stroju.


Jeżeli dotychczas biegałeś w bawełnianych koszulkach i spodniach, to z pewnością zauważyłeś, że ten materiał wchłania wilgoć. Rezultat? Na odzieży nie tylko pojawiają się nieestetyczne plamy, lecz także jest ona ciężka.


2. Bawełniana czy termoaktywna – jaką odzież wybrać?
Z pewnością słyszałeś o odzieży termoaktywnej. Od bawełnianej różni się ona przede wszystkim strukturą materiału. Odzież termoaktywna jest wyposażona w system kanalików, które odprowadzają pot z powierzchni skóry. Jako osoba mająca na sobie taką odzież, będziesz czuć się wyjątkowo komfortowo, bo będziesz mniej spocony.


Noszenie odzieży termoaktywnej sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. W sezonie letnim będziesz czuć się bardziej komfortowo – będziesz mniej spocony niż wówczas, gdybyś biegał w bawełnianej koszulce. Jesienną i zimową porą organizm jest bardziej podatny na infekcje. Jeżeli na trening założysz bawełnianą koszulkę, to musisz spodziewać się tego, że będzie ona mokra, a zauważenie u siebie pierwszych objawów przeziębienia będzie tylko kwestią czasu.


3. Bielizna biegacza – co musisz wiedzieć?
Skoro zdecydowałeś się biegać, czas pomyśleć o wygodnej i bezpiecznej bieliźnie (tzw. warstwa 0), która zapewnia komfort i uczucie ciepła. W przypadku mężczyzn podstawą są legginsy, które nie będą powodowały obtarć. W sezonie jesienno-zimowym z powodzeniem można na nie założyć kolejną warstwę odzieży – grubsze spodnie.


Panie, które zdecydowały się biegać, muszą pomyśleć przede wszystkim o wygodnym, sportowym biustonoszu. Są one uszyte w taki sposób, aby przytrzymywać biust podczas aktywności fizycznej i zapewnić komfortowe poruszanie się.


Ponieważ bielizna to pierwsza warstwa, która ma styczność z ciałem, powinna być wykonana z miękkich, przewiewnych materiałów. Ważne, aby nie była to bawełna, bo ta wchłania pot, a nie odprowadza go z powierzchni skóry. Bielizna termoaktywna najczęściej jest wykonywana z materiałów, które są wyposażone w system kanalików odprowadzających pot na zewnątrz.


4. Pierwsza odzież biegowa – zanim kupisz, wybierz rozmiar
W zależności od swoich codziennych zobowiązań, możesz nie mieć czasu zapoznawać się z ofertą sklepów sportowych – być może zdecydujesz się zakupić ubrania przez internet. W tym przypadku nie będziesz mógł przymierzyć odzieży przed jej zakupem. Bardzo ważne jest, abyś – zamiast rozmiarem – kierował się wymiarami koszulek czy spodni. Tylko w ten sposób zakupisz rzeczy, które faktycznie będą wygodne i będą pasować.


Być może wychodzisz z założenia, że nabywając odzież do biegania, nie musisz kierować się rozmiarem, bo koszulka czy spodnie mogą być luźne. Musisz wiedzieć, że szerokie nogawki czy luźna koszulka wcale nie sprawią, że będzie ci się biegać lepiej – przeciwnie, możesz odczuwać dyskomfort, bo takie ubrania łapią wiatr. Z tego względu warto, abyś wybrał dopasowaną odzież.

Pierwsza odzież biegowa – co warto wiedzieć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane