Szał biegania ogarnął cały świat. Biegają wszyscy i to niezależnie od wieku czy dotychczasowej aktywności fizycznej. Ale biegać można nie tylko po górach, parkowych alejkach czy asfalcie. Nie brakuje takich osób, które świetnie się bawią, biegając po schodach. Piotr Łobodziński jest przykładem zawodnika, który zdecydował się podjąć takie wyzwanie i… okazało się, że jest jednym z najlepszych na świecie. Choć bieg po schodach jest tym, w czym jest najlepszy, to jednak nie można zapomnieć, że na swoim koncie ma również sporo innych sukcesów. O jakich mowa?


SPIS TREŚCI:

1. Bieg po schodach – co musisz wiedzieć?

2. Piotr Łobodziński – kim jest i co robi?

3. Więcej niż bieg po schodach, czyli sukcesy Łobodzińskiego

4. Czy też możesz biegać po schodach?



1. Bieg po schodach – co musisz wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, bieg po schodach (część zawodników preferuje angielskie określenie „tower running”) to nic innego jak ściganie się przez zawodników we wbieganiu po schodach. Historia takich biegów nie jest jednak nowa. Jako przykład wystarczy wskazać zawody organizowane w znajdującym się w Nowym Jorku budynku Empire State Bulding. Ponieważ wieżowiec ten ma 86 pięter, świetnie nadaje się właśnie do takich imprez.


Wraz ze wzrostem zainteresowania biegami po schodach organizatorzy zaczęli myśleć o tym, by wyznaczać nie tylko różne trasy, lecz także zadbać o to, by dystanse także były zróżnicowane. W ten sposób udział w zawodach mogą wziąć zarówno te osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z wbieganiem po schodach, jak i doświadczeni biegacze. Nie od dziś wiadomo również, że sportowe „nowości” przyciągają zawodników z całego świata.


2. Piotr Łobodziński – kim jest i co robi?

Może obiło ci się o uszy nazwisko Piotr Łobodziński? Z pewnością o nim słyszałeś i to nawet wówczas, gdy nie obserwujesz na co dzień tego, co dzieje się w sportowym świecie. Zawodnik ten ma 30 lat i udało mu się już trzy razy pod rząd otrzymać Puchar Świata w biegu po schodach (Towerrunning World Cup). Nie jest to jednak jego jedyny sukces. Ponieważ Łobodziński specjalizuje się w biegach pod schodach, to nie mogło go zabraknąć na zawodach Vertical World Circuit zorganizowanych przez International Skyrunning Federation. Tam również udało mu się wyróżnić na tle innych uczestników.


3. Więcej niż bieg po schodach, czyli sukcesy Łobodzińskiego

Choć Piotr Łobodziński swoje największe osiągnięcia zdobył w biegach po schodach, to jednak nie można zapomnieć, że jest on również biegaczem przełajowym i górskim. I w takich zawodach również brał udział z sukcesami. Przykład? Podczas Mistrzostw Polski w Biegach Górskich (rozgrywanych w 2014 r.) udało mu się zdobyć złoty medal. Startował również w biegach przełajowych, które obyły się w 2013 r. w Bydgoszczy i w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich. Te ostatnie miały miejsce również w 2013 r., w Krynicy-Zdroju.


Jeżeli chodzi o życiowe dokonania, to warto wspomnieć m.in. o rekordach na dystansach: 1 000 m – 2:38,20; 3 000 m – 8:45,00 czy 10 km – 30:36. Patrząc jednak na wiek tego zawodnika, jego dotychczasowe sukcesy i ambicje, śmiało można powiedzieć, że zaskoczy on kibiców jeszcze nieraz.


4. Czy też możesz biegać po schodach?

Być może po zapoznaniu się z historią Piotra Łobodzińskiego postanowiłeś, że również chciałbyś spróbować swoich sił w biegu po schodach. Jest to możliwe, musisz być jednak świadom tego, że bieg po schodach znacząco różni się od biegu po płaskim i równym terenie. Bez wątpienia na sukces największe szanse mają zawodnicy chętnie biegający po górskich szlakach. Dlaczego? Bo oni są oczywiście już przygotowani do biegu pod górkę.


Jeżeli dopiero rozpocząłeś swoja przygodę z bieganiem, to musisz wiedzieć, że od terenu, po jakim się poruszasz, zależy to, które mięśnie twojego ciała pracują najintensywniej. Gdy biegamy po płaskim terenie, część mięśni nie jest aktywna. Zaczynają one pracować dopiero wówczas, gdy robimy np. podbiegi. Właśnie dlatego tak ważne jest to, byś – przygotowując się do takich zawodów – położył nacisk na to, by wbiegać np. na pagórki.

Piotr Łobodziński mistrzem w biegu po schodach Ocena: 4.8/5 Ilość głosów: 4
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane