SPIS TREŚCI:
1. Jakie zastosowanie ma stretching dynamiczny i kiedy powinniśmy go wykonywać?
2. Jak na pracę naszego organizmu wpływa stretching statyczny i w jakim etapie treningu zalecane jest jego wykorzystanie?
1. Jakie zastosowanie ma stretching dynamiczny i kiedy powinniśmy go wykonywać?
Stretching dynamiczny ma na celu pobudzenie organizmu i stopniowe przygotowanie do wysiłku mięśni poprzez ich rozgrzanie. Polega on na szybkim naciągnięciu mięśnia i powrocie do jego naturalnej pozycji. Jest on zalecany zatem przed treningiem. Dzięki niemu zwiększa się elastyczność nie tylko naszej tkanki mięśniowej, ale też i stawów i więzadeł, co minimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji. Dynamiczne rozciąganie dotlenia też mięśnie i zwiększa ciśnienie krwi, przygotowując organizm do dużego wysiłku podczas właściwego treningu.
2. Jak na pracę naszego organizmu wpływa stretching statyczny i w jakim etapie treningu zalecane jest jego wykorzystanie?
Stretching statyczny to ćwiczenia wykonywane płynnymi, spokojnymi ruchami, które wyciszają i uspokajają organizm po wykonanym treningu poprzez rozluźnienie i schłodzenie mięśni. Jest on potrzebny naszemu ciału tuż po wysiłku fizycznym, ponieważ zapobiega nagłemu przejściu mięśni z dużej aktywności w bardzo małą, a więc zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji mięśniowych i mikrourazów prowadzących do bólu, czyli znanych niestety prawie wszystkim, uciążliwych zakwasów. Gimnastyka statyczna opiera się na wyizolowaniu konkretnej grupy mięśniowej i utrzymaniu jej w danej pozycji przez jakiś czas, czyli mówiąc prosto, jest to rozciąganie mięśni podczas spoczynku. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stretchingu statycznego – pasywny i aktywny.
Pierwszy polega na bezbolesnym, a więc nieosiągającym granicy bólu, rozciąganiu mięśni. Drugi angażuje mięśnie antagonistyczne, czyli przeciwdziałające, które napięte utrzymują ciało w określonej pozycji.
Jednak uwaga! Stretching statyczny wykonywany przed wysiłkiem fizycznym może przynieść niepożądane dla naszego organizmu skutki. Wydłużenie mięśnia, a więc efekt mile widziany po treningu, następujące przed wysiłkiem, utrudnia mięśniom wykonywanie dynamicznej pracy i wydłuża ich czas reakcji. Ponadto gimnastyka statyczna ma za zadanie wyciszyć i uspokoić ciało, znieczulając jego rozciągane partie. Wykonywany po procesie takiego rozciągania trening niesie ze sobą ryzyko sforsowania mięśni, które nie będę w stanie we właściwym czasie zasygnalizować bólu.
Rozciąganie wpisuje się w konwencję ćwiczeń ogólnorozwojowych, wyrównujących sprawność różnorodnych partii mięśniowych, a więc jest zalecane przede wszystkim sportowcom wyczynowym i osobom uprawiającym sport amatorsko. Jednak jako środek zapobiegawczy przeciwko wszelkim rodzajom kontuzji i sposób utrzymania dobrej elastyczności i kondycji ciała świetnie sprawdza się także u osób, które ze sportem mają niewiele wspólnego. Warto poświęcić kilka minut każdego dnia, bo stretching to nie tylko gwarancja zachowania stanu naszych mięśni w dobrej kondycji, ale też okazja do relaksu i chwili odpoczynku od zabieganej codzienności.
Komentarze