SPIS TREŚCI:
1. Gdy biegasz rano – kanapka z jajkiem i warzywami
2. Gdy biegasz rano – owsianka z owocami
3. Gdy biegasz po popołudniu – kurczak z ryżem i warzywami
4. Gdy biegasz wieczorem – suszone owoce
5. Gdy biegasz wieczorem – batoniki energetyczne
1. Gdy biegasz rano – kanapka z jajkiem i warzywami
Powinno być dla ciebie oczywiste, że nigdy nie biega się z pustym żołądkiem. Organizm do wysiłku potrzebuje energii. Jeżeli biegasz rano, to na 1-2 godziny przed treningiem powinieneś zjeść śniadanie. Z czego może się ono składać? Jeżeli nie zawsze masz czas na to, by przyrządzić urozmaicone śniadanie, to dobrym rozwiązaniem może być np. kanapka z jajkiem i warzywami.
Alternatywą dla powyższego pomysłu jest sięgnięcie po kanapkę z miodem. Wiele zależy od twoich upodobań kulinarnych, niemniej jednak rano powinieneś zadbać o to, by dostarczyć organizmowi solidną dawkę węglowodanów. To właśnie one są potrzebne do biegu.
2. Gdy biegasz rano – owsianka z owocami
Kanapki są proste w przygotowaniu, dlatego też sięga po nie wiele osób. Ich przygotowanie jest proste i nie zabiera wiele czasu. Chcąc o siebie prawidłowo zadbać, powinieneś jednak pamiętać, że kanapka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem – dobrze, by dieta była urozmaicona. Właśnie z tego względu powinieneś od czasu do czasu postawić choćby na owsiankę z owocami.
Owsianka jest cennym źródłem wielu składników odżywczych. Zapewni ci energię, bo zawiera sporą ilość węglowodanów. Możesz ją przyrządzić zarówno z mlekiem, jak i wodą. Nie zaszkodzi, jeżeli dodasz do niej owoce. Szczególnie cenne są banany, które – jak z pewnością wiesz – są jednym z najlepszych sprzymierzeńców biegaczy.
3. Gdy biegasz po południu – kurczak z ryżem i warzywami
Na bieganie popołudniami czas ma niewiele osób. Jeżeli jednak twoje życie zawodowe pozwala ci biegać w godzinach popołudniowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się do parku lub lasu. Odpowiednio wcześniej musisz jednak dostarczyć do organizmu niezbędnych składników odżywczych. Najlepiej, jeżeli zdecydujesz się na spożycie wartościowego obiadu.
Przykładowy obiad to wspomniany już kurczak z ryżem i warzywami. Możesz również sięgnąć po pieczonego łososia z ryżem i warzywami lub kaszę gryczaną z mięsem i warzywami. Z uwagi na dużą porcję, musisz zadbać o dłuższy odstęp czasowy między zjedzeniem posiłku a bieganiem. Przerwa powinna trwać min. 2 godziny.
4. Gdy biegasz wieczorem – suszone owoce
Wieczór to pora, gdy nie powinieneś już podjadać. Biegając jednak kilka godzin po obiedzie, musisz zadbać o energię. Co zatem przekąsić? Przykładem są suszone owoce. To dobre źródło węglowodanów – zdecydowanie lepsze niż np. czekolada. Możesz zatem sięgnąć po suszone morele, daktyle czy rodzynki. Jeżeli masz czas i ochotę, spróbuj przygotować własną mieszankę suszonych owoców z orzechami.
Alternatywnym rozwiązaniem są świeże owoce. Szczególnie cenne dla biegacza są banany. Pamiętaj o nich, gdyby okazało się, że np. zapomniałeś zakupić suszonych owoców. Nigdy nie rezygnuj przy tym ze zjedzenia przekąski, bo właśnie tak uchronisz się przed hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu cukru we krwi.
5. Gdy biegasz wieczorem – batoniki energetyczne
Nie masz czasu na przygotowywanie przekąski? Zapomniałeś o niej? Nic straconego, nie musisz wykreślać zaplanowanego treningu. W takim wypadku powinieneś jednak zaopatrzyć się w batoniki energetyczne. Zakupisz je w każdym sklepie z odżywkami czy sklepie sportowym.
Sięgnięcie po batonik energetyczny pozwoli ci skutecznie uzupełnić zapasy węglowodanów w organizmie. Jest to jedno z lepszych źródeł energii, bo zostało opracowane z myślą o sportowcach. Minusem batoników energetycznych jest to, że są one niewielkie i mogą nieskutecznie hamować głód. Z tego też względu powinieneś je traktować jako przekąski – z pewnością nie zastąpią solidnego, pełnowartościowego posiłku.
Komentarze