W historii sportu zapisało się na stałe wielu biegaczy. Trudno jednak wskazać tych najwybitniejszych, bo mistrzowie, których osiągnięciami można się inspirować i motywować na co dzień, specjalizowali się w biegach na różnych dystansach. Właśnie dlatego większość biegaczy wskaże na inny autorytet. My jednak pokusiliśmy się o przygotowanie zestawienia 5 najwybitniejszych biegaczy wszech czasów. Sprawdź, kto znalazł się na naszej liście.


SPIS TREŚCI:

1. Haile Gebrselassie – mistrz długich dystansów

2. Kenenisa Bekele – następca Haile Gebrselassie?

3. Zersenay Tadese – mistrz z Erytrei

4. Michael Duane Johnson – jeden z najlepszych sprinterów

5. Emil Zatopek – legendarny biegacz1. Haile Gebrselassie – mistrz długich dystansów

Jest reprezentantem Etiopii i specjalizuje się w długich dystansach. Haile Gebrselassie, bo o nim mowa, zapisał się na stałe w historii lekkoatletyki. Czym? Jako pierwszy człowiek przebiegł odległość 5000 metrów w ciągu 13 minut i 10 000 metrów w ciągu 27 minut. To jednak nie wszystkie jego osiągnięcia. Kilka lat później ustanowił rekord w biegu godzinnym (przebiegając ponad 21 kilometrów) i maratonie podczas zawodów w Berlinie.


Haile Gebrselassie nie zakończył jeszcze kariery sportowej (w 2010 r. ogłosił zakończenie kariery, ale zmienił zdanie już po kilku dniach) i nadal intensywnie trenuje. Właśnie dlatego wiele osób (w tym również my) uważa, że Haile nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jeżeli chodzi o ustanawianie rekordów podczas zawodów lekkoatletycznych. Na kolejne jego sukcesy czekamy z niecierpliwością.


2. Kenenisa Bekele – następca Haile Gebrselassie?

Według niektórych Kenenisa Bekele to następca opisanego wyżej mistrza Haile Gebrselassie. Skąd wynika taka opinia? Nie jest ona przypadkowa, lecz wiąże się ściśle z faktem, że Bekele zasłynął z pobicia rekordów ustanowionych właśnie przez swojego rodaka. Patrząc na życiorys tego biegacza, śmiało można powiedzieć, że jest on też jednym z najbardziej utytułowanych współczesnych sportowców.


Poza ustanowieniem nowych rekordów w biegach na 5000 i 10 000 metrów Bekele jest znany w świecie sportu z faktu, że to właśnie jemu udało się zostać czterokrotnym mistrzem świata na dystansie 10 000 metrów. Na swoim koncie ma również 10 zwycięstw w biegach przełajowych zarówno na krótkim, jak i długim dystansie.


3. Zersenay Tadese – mistrz z Erytrei

Ten sportowiec zapisał się nie tylko w historii Erytrei (pierwszy reprezentant tego kraju, który zdobył medal olimpijski), lecz także światowego sportu. Czym zasłynął? Tadese specjalizuje się w biegach długodystansowych, bierze udział również w zawodach biegów przełajowych i ulicznych. Zwyciężył m.in. w półmaratonie Great North Run w Newcastle, został mistrzem świata w Mistrzostwach Świata w Biegach Ulicznych w Debreczynie i mistrzem świata w biegu przełajowym podczas Mistrzostw Świata w Mombasie.


Co ciekawe, zanim Tadese zaczął biegać, uprawiał kolarstwo. Szybko się jednak zorientował, że nie ma większych szans w zawodach organizowanych w Europie. Właśnie wówczas (w 2002 r.) zrodził się pomysł, by biegać. W wywiadach udzielanych przez sportowca często wraca on do okresu, w którym uprawiał kolarstwo, podkreślając, że to właśnie ono nauczyło go systematyczności i jest odpowiedzialne za wytrzymałość jego organizmu.


4. Michael Duane Johnson – jeden z najlepszych sprinterów

To nazwisko z pewnością jest znane większości biegaczy bacznie obserwujących świat sportu. Johnson to zawodnik bardzo utytułowany, który jest znany przede wszystkim jako doskonały sprinter. Swoje umiejętności zaprezentował przede wszystkim podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Wówczas zdobył dwa złote medale olimpijskie, wygrywając na dystansie 400 i 300 metrów.


Wielu biegaczy pamięta go również jako zdobywcę złotego medalu olimpijskiego podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney (bieg na dystansie 400 metrów). Po tym osiągnięciu sportowiec zdecydował się zakończyć karierę.


5. Emil Zatopek – legendarny biegacz

Dla wielu biegaczy to właśnie Emil Zatopek jest przykładem tego, że nie potrzeba wiele, by pasja pozwoliła dobiec do każdej mety. Jego historia inspiruje też osoby, które mają marzenia, ale nie mają odwagi, by je realizować. Jak zapamiętał Zatopka świat sportu? Wiadomo o nim dużo – urodził się w ubogiej rodzinie, a w wieku 16 lat pracował już w fabryce obuwia. I to właśnie tam zainteresował się bieganiem.


Zatopek to jeden z nielicznych ludzi, którym udało się aż 18 razy ustanowić rekord świata. Sportowy dorobek tego zawodnika jest znacznie obszerniejszy – nie można zapomnieć, że czterokrotnie udało mu się również zdobyć złoty medal olimpijski. To właśnie te osiągnięcia – w połączeniu z historią jego życia – sprawiają, że wielu biegaczy stawia sobie Zatopka za wzór do naśladowania.

5 najwybitniejszych biegaczy wszech czasów Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

.gbfffffffffffff

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

gfdddddd

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Sgshsb

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi