SPIS TREŚCI:
1. Najmłodsi dobrze się bawią, biegając
2. Uczniowie szkół podstawowych i lekcje wychowania fizycznego
3. Jak wygląda aktywność fizyczna młodzieży i studentów?
4. Czy dorośli chętnie uprawiają sporty?
5. Aktywność fizyczna seniorów
1. Najmłodsi dzięki ruchowi poznają świat
Aktywność fizyczna najmłodszych jest bardzo intensywna. Dlaczego? Dzieci są ciekawe świata, a chodzenie czy bieganie pozwala im poznać najbliższe otoczenie. Nie można zapomnieć, że przedszkolaki uczą się też pierwszych wspólnych zabaw, w których np. bieganie jest kluczowe – wystarczy wspomnieć zabawę w berka.
Dzieci na tym etapie rozwoju nie trzeba zachęcać do aktywności fizycznej – ciekawość świata sprawia, że większość rodziców nie ma problemu z zachęcaniem swoich maluszków do aktywności, ale z ich upilnowaniem.
2. Uczniowie szkół podstawowych i lekcje wychowania fizycznego
Rozpoczęcie edukacji szkolnej wiąże się z uczestnictwem dzieci w zajęciach wychowania fizycznego. Podczas tych lekcji uczą się one prawidłowo wykonywać ćwiczenia, poznają także kolejne gry zespołowe. Z uwagi na niepokojące dane dotyczące stwierdzania nadwagi lub otyłości u coraz młodszych dzieci większość szkół przygotowuje szeroką paletę dodatkowych sportowych zajęć, do uczestnictwa w których są zachęcani uczniowie.
Na tym etapie życie aktywność fizyczna jest w dalszym ciągu bardzo intensywna, a przy okazji regularna, bo lekcje wychowania fizycznego odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu.
3. Jak wygląda aktywność fizyczna młodzieży i studentów?
Ucząca się młodzież również jest objęta obowiązkiem uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego. Nie zawsze jednak aktywność fizyczna tej grupy ogranicza się do zajęć odbywających się w szkole. Od towarzystwa, w którym poszczególni nastolatkowie się obracają, zależy to, czy regularnie chodzą oni na siłownię lub dodatkowe zajęcia, np. do szkoły tańca.
Młodzież czy studenci, którzy są aktywni fizycznie, najczęściej nastawiają się na osiąganie jak najlepszych wyników. Na tym etapie rozwoju człowieka bardzo dużą rolę odgrywa współzawodnictwo – poszczególne osoby chcą pokazać, że są najlepsze, a kolejne wyróżnienia czy medale motywują ich do dalszego działania.
4. Czy dorośli chętnie uprawiają sporty?
Aktywność fizyczna osób dorosłych pracujących zawodowo jest zróżnicowana. W tej grupie znajdą się zarówno osoby intensywnie uprawiające sporty, jak i takie, które po pracy preferują bierny odpoczynek, np. przed telewizorem.
Dorośli uprawiający sporty często traktują aktywność fizyczną jako sposób na utrzymanie nienagannej sylwetki. To jednak nie wszystko. Bieganie, tenis czy zajęcia w klubie fitness są polecane osobom mającym stresującą i wymagającą pracą. W ten sposób możliwe jest bowiem rozładowanie napięcia i wyciszenie się.
Częstotliwość treningów osób dorosłych zależy przede wszystkim od ich zawodowych obowiązków. Nie każdy może sobie pozwolić, aby ćwiczyć codziennie – niektórzy decydują się na regularne treningi, które odbywają się np. dwa razy w tygodniu.
5. Aktywność fizyczna seniorów
Nie bez przyczyny mówi się, że trudno zrezygnować ze swoich nawyków. Osoby, które w młodości były aktywne fizycznie, najczęściej nie porzucają swoich przyzwyczajeń – nadal chętnie uczestniczą w treningach. Zarówno częstotliwość, jak i intensywność takich zmienia się jednak, choć niektórzy seniorzy właśnie po zakończeniu aktywności zawodowej mają tak dużo wolnego czasu, że rozpoczynają przygotowania np. do maratonu.
Głównym czynnikiem motywującym seniorów do aktywności fizycznej jest chęć zachowania dobrego samopoczucia. W ostatnich latach coraz więcej osób na emeryturze interesuje się sportem i ma to związek choćby z szeroką paletą zajęć przygotowanych przez różne ośrodki właśnie z myślą o seniorach.
O tym, że seniorzy mogą biegać i odnosić sukcesy, przekonuje choćby Fauja Singh. W wieku stu (!) lat ukończył maraton w Toronto i… nadal pozostaje aktywny.
Komentarze