Sport to zdrowie – to zdanie krąży wśród biegaczy powtarzane jak mantra. Z całą pewnością ma ono wiele wspólnego z prawdą i nie należy go kwestionować. Nie zmienia to jednak faktu, że słowa te brzmią dosyć ogólnikowo i wypada głębiej przeanalizować wpływ regularnego uprawiania sportu na poszczególne części ludzkiego organizmu. Niewątpliwie jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka jest serce. Czy aktywność fizyczna pozytywnie rzutuje na jego kondycję? Jaki wpływ ma bieganie ma ten najważniejszy dla człowieka mięsień oraz na cały układ krążenia?


SPIS TREŚCI:
1. Jak działa serce?
2. Czy wysiłek fizyczny poprawia pracę serca?
3. Jak bieganie wpływa na choroby serca?1. Jak działa serce?
Serce to centralny narząd ludzkiego układu krwionośnego. Jest to mięsień spełniający rolę swego rodzaju pompy rozprowadzającej krew do całego organizmu. Składa się z dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Do prawego przedsionka spływa krew z całego organizmu z wyjątkiem płuc. Stamtąd przez zastawkę trójdzielną trafia do prawej komory i dalej do płuc. Bogata w tlen krew z płuc wpływa do lewego przedsionka i przez zastawkę dwudzielną do lewej komory, skąd jest wypompowywana do całego organizmu.


2. Czy wysiłek fizyczny poprawia pracę serca?
Powszechna opinia głosi, że aktywność ruchowa, więc także bieganie, pozytywnie wpływa na pracę serca. Nie można się z tym nie zgodzić. Żyjemy jednak w kolorowym świecie, w którym nie wszystko jest czarne lub białe. Regularny trening powinien odbywać się pod stałym nadzorem lekarza. Profesjonalni zawodnicy są zobligowani przynajmniej raz na pół roku poddawać się badaniom rytmu serca czy EKG. Często przechodzą też próby wysiłkowe. Taka ostrożność jest konieczna, ponieważ serce posiadające jakieś wady lub defekty może nie wytrzymać dużych obciążeń treningowych. Kiedy już zaczniemy biegać, serce zmienia się i adaptuje do treningu, tak jak każdy inny mięsień. Regularne bieganie prowadzi do powiększenia mięśnia sercowego. Rośnie zwłaszcza lewa komora, co pozwala zwiększyć objętość krwi wyrzucanej do organizmu podczas jednego uderzenia. Skutkuje to niższym tętnem i lepszą kondycją. Jest to oczywiście pozytywny rezultat, który pozwala na zmniejszenie zmęczenia, osiąganie lepszych wyników i czerpanie większej radości z uprawiania sportu. Zbyt intensywny trening może jednak doprowadzić do przerostu mięśnia sercowego, co może być zagrożeniem dla życia sportowca. Dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach.


3. Jak bieganie wpływa na choroby serca?
Umiarkowany wysiłek fizyczny może mieć bardzo pozytywny wpływ na różnego rodzaju choroby serca i układu krążenia. Bieganie może być np. bardzo pomocne w leczeniu i łagodzeniu objawów nadciśnienia tętniczego. Temat ten został szerzej omówiony tutaj (https://www.biegamy.pl/bieganie/nadcisnienie-a-bieganie).


U biegaczy stwierdzono także rzadsze występowanie choroby wieńcowej oraz zaburzeń rytmu serca. Regularne treningi biegowe mogą też pomóc zredukować ilość „złego” cholesterolu LDL we krwi, a nawet zwiększyć poziom „dobrego” HDL. Nie można zapomnieć o innych pozytywnych efektach w postaci zmian przeciwzakrzepowych oraz zmniejszenia ryzyka niedokrwienia mięśnia sercowego.

Jak bieganie wpływa na serce? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane