Wiele osób zmaga się w swoim życiu z różnego rodzaju schorzeniami, które niejednokrotnie przeszkadzają im w czynnym uprawianiu sportu albo nawet całkowicie uniemożliwiają im poświęcenie się takiej aktywności. Zdarza się, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak ćwiczenia mogą wpłynąć na ich organizm i na wszelki wypadek z nich rezygnują. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Aktywność fizyczna często może być pozytywnym dodatkiem do terapii leczniczej, który pozwala także na chwilę oderwania od szarej rzeczywistości i zapomnienia o wszystkich problemach. Jak uprawianie sportu wpływa na osoby dotknięte nadciśnieniem tętniczym? Czy bieganie jest dla nich dobrym rozwiązaniem i czy może im pomóc w leczeniu?


SPIS TREŚCI:
1. Co to jest nadciśnienie tętnicze
2. Zapobieganie nadciśnieniu
3. Nadciśnienie a aktywność fizyczna
4. Czy bieganie z nadciśnieniem to dobry pomysł?1. Co to jest nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze to z pewnością jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób w naszym kraju i na świecie. Zmaga się z nią około 30% dorosłych Polaków, a spora część z nich nie zdaje sobie sprawy ze swojej przypadłości. Jest to schorzenie układu krążenia, które cechuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym, tak skurczowym (górnym), jak i rozkurczowym (dolnym). Około 90% przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny (samoistny). Prawdopodobnie jest ono powodowane czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi. W innych przypadkach schorzenie ma charakter wtórny (objawowy). Jego przyczyną mogą być choroby nerek, gruczołów dokrewnych bądź mózgu.


2. Zapobieganie nadciśnieniu
Jedynym sposobem na obniżenie ciśnienia tętniczego jest zmiana stylu życia. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób posiadających genetycznie uwarunkowane skłonności w kierunku rozwoju choroby. Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, soli i alkoholu oraz zwiększenie ilości spożywanego potasu. Najlepiej sprawdzi się ten dostarczany w postaci świeżych owoców i warzyw. Spore grono osób cierpiących na nadciśnienie jest otyłych. Normalizacja masy ciała może skutecznie obniżyć zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Kluczowe znaczenie ma tu także porzucenie nałogu tytoniowego.


3. Nadciśnienie a aktywność fizyczna
Aktywność ruchowa jest wskazana zarówno dla osób z nadciśnieniem, jak i tych narażonych na jego rozwój. Najbardziej odpowiednie są regularne, spokojne ćwiczenia takie jak szybki marsz, jazda na rowerze lub pływanie. Odradza się krótkie, intensywne ćwiczenia, zwłaszcza siłowe. Warto także pamiętać, że u osób aktywnych fizycznie mniejszy jest wzrost ciśnienia tętniczego w zależności od wieku.


4. Czy bieganie z nadciśnieniem to dobry pomysł?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zasięgnąć opinii lekarza. Nadciśnienie tętnicze występuje w kilku stopniach. Prawidłowe wartości to około 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. W przypadku bardzo wysokiego nadciśnienia duży wysiłek fizyczny może być niebezpieczny. Ogólnie jednak bieganie ma pozytywny wpływ na organizm dotknięty takim schorzeniem. Sęk w tym, aby nie przekraczać pewnego poziomu tętna. Według badań najlepsze wyniki daje wysiłek na poziomie 40–60% VO2max. Pozwala on znacznie zredukować poziom ciśnienia u osób z już rozwiniętą chorobą. Problem pojawia się, kiedy chcemy startować w zawodach i zbliżać się do tętna maksymalnego. W takim wypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

Nadciśnienie a bieganie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane