Temat skurczów jest znany prawie wszystkim sportowcom. Krótki, lecz intensywny ból jest nie tylko dokuczliwy, może on nam też pokrzyżować ważne plany, pojawiając się podczas długo wyczekiwanych zawodów. Jak przeciwdziałać skurczom? Co właściwie je wywołuje? Czy jest sposób na natychmiastowe zażegnanie bólu?


SPIS TREŚCI:
1. Przyczyny powstawania skurczu
2. Sposoby zapobiegania występowaniu skurczów
3. Skurcze łydek
4. Jak zwalczyć zbliżający się skurcz?



1. Przyczyny powstawania skurczu
Skurcz to bezwiedne, gwałtowne i silne skurczenie się mięśnia pod wpływem działania zewnętrznej siły mechanicznej. Często powodem jego wystąpienia jest odwodnienie organizmu, a więc i zaatakowanego mięśnia. Skurcze są też wywoływane przez niedobór elektrolitów, zbyt mocne, niedostosowane do możliwości zawodnika treningi lub przegrzanie mięśnia. Zwłaszcza w przypadku osób nieuprawiających regularnie sportu, powodem skurczów może być też przyjmowanie sterydów lub cierpienie na zaburzenia pracy nerek.


2. Sposoby zapobiegania występowaniu skurczów
Istnieją sposoby na profilaktyczną obronę przed skurczami. Podstawą jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Ważna jest też zbilansowana, zdrowa dieta i mądre nawyki żywieniowe. Pomocne będzie wprowadzenie do swojego codziennego jadłospisu potraw bogatych w potas oraz magnez. Jednak uwaga! Wbrew powszechnej opinii, brak magnezu wcale nie jest głównym powodem występowania skurczów! Zatem samo zażywanie kapsułek z magnezem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Bardzo ważny w zapobieganiu skurczom jest też każdorazowy przed- i potreningowy stretching.


3. Skurcze łydek
Łydki to część naszego ciała, która jest najczęściej atakowana przez skurcze. U sportowców nie jest to nic dziwnego – powodem jest wysoka eksploatacja tych partii mięśni podczas treningu. Dolegliwość ta często też towarzyszy kobietom w ciąży. Jednak kiedy przydarza się to często osobom, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego ze sportem lub nie są w ciąży, warto przyjrzeć się dokładniej temu problemowi. Może się okazać, że skurcze te są wywołane nadmiernym piciem kawy, cukrzycą lub żylakami.


4. Jak zwalczyć zbliżający się skurcz?
Co zrobić, kiedy czuję narastający ból i wiem, że zaraz z pełną siłą zaatakuje mnie skurcz? Nie istnieje jeden niezawodny sposób, lecz można próbować pomóc sobie, wykorzystując jeden z poniższych sposobów. Po pierwsze, jeśli to możliwe, zmniejsz wysiłek, uspokój tempo biegu, zredukuj obciążenia. Inna metoda wskazuje na naprzemienne napinanie i rozluźnianie grupy mięśni bez przerywania wcześniejszej aktywności fizycznej. Kiedy skurcz zaskakuje nas w trakcie snu, warto zrobić sobie krótki spacer po pokoju, delikatnie rozluźnić i rozmasować mięsień.


Skurcze nie są przyczyną długiego i trudnego do wytrzymania bólu, jednak mogą stać się bardzo męczące. Jeśli zauważasz u siebie wzmożoną częstotliwość ich występowania lub niepokojącą skalę bólu, w jakiej się zawierają, warto zwrócić się z tym problemem do lekarza. Często przyczyna skurczów leży dużo głębiej niż tylko w samym atakowanym przez niego mięśniu.

Skurcze mięśni – jak z nimi walczyć? Ocena: 3/5 Ilość głosów: 3
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane