SPIS TREŚCI:
1. Źródła energetyczne podczas biegu
2. Kiedy możemy biegać na czczo
3. Kiedy nie powinno się biegać na czczo
4. Podsumowanie
1. Źródła energetyczne podczas biegu
TRENING SPRINTERSKI – podczas tego treningu głównie korzystamy z węglowodanów jako energii;
TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY – podczas tego treningu głównie korzystamy z tłuszczów;
Już to powinno sprawić, że będziesz w stanie lepiej zrozumieć aspekt biegania na czczo.
2. Kiedy możemy biegać na czczo
Jak zapewne się domyślasz, na pewno możemy biegać na czczo, jeśli chcemy wykonać wysiłek wytrzymałościowy, który opiera swoje źródło energetyczne na tłuszczach. Jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi żadnego posiłku, to organizm po prostu będzie korzystał z naszej tkanki tłuszczowej jako źródła energii.
Trzeba też się zastanowić, w jakim celu biegamy na czczo?
Bo jeśli chcemy spalić tłuszcz, to bieganie w jednostajnym tempie nie jest najlepszą opcją. Istnieją skuteczniejsze możliwości, które spalą tłuszcz szybciej. Lecz jeśli naprawdę chcecie biegać w jednostajnym tempie, bo na przykład sprawia wam to dużą przyjemność, to nie mi wam tego zabraniać.
Lecz jeśli waszym celem jest zwiększenie wytrzymałości, to już lepiej zjeść coś przed biegiem lub po prostu wypić kuloodporną kawę (kawa + olej kokosowy + masło + jak kawa trochę ostygnie, można dodać białko serwatkowe). Można też zjeść jajecznicę, odczekać chwilę i iść pobiegać.
A co, jeśli nie chcę biegać jednostajnie rano, tylko – powiedzmy – chcę zrobić interwały, tabatę, sprinty itp.?
Pomoże ci to, że na noc załadujesz glikogen (zjesz odpowiednią ilość węglowodanów przed snem lub w dzień poprzedzający ten dzień, kiedy chcesz robić sprinty, zjesz więcej węglowodanów). Glikogen to są tak jakby „zmagazynowane” węglowodany w naszych mięśniach i wątrobie. Więc pomimo że chcesz wykonywać wysiłek sprinterski, który opiera się na węglowodanach, to możesz go wykonać TYLKO w przypadku, o którym mówiłem wcześniej, czyli jak doładujesz glikogen.
Pamiętaj też o wodzie, bo wiele osób nie ma ochoty pić rano na czczo, idzie na przykład do pracy czy szkoły i zapomina całkiem o spożywaniu płynów, a odpowiednia ilość wody jest niesamowicie ważna w każdej diecie – bez tego żadne metody nie będą działać. Więc pamiętaj o tym, żeby w szczególności jeśli chcesz biegać rano, od razu jak wstaniesz wypić wodę (kilka szklanek), oraz wziąć sobie butelkę na bieg.
3. Kiedy nie powinno się biegać na czczo
Jeśli dnia poprzedniego nie zjesz odpowiedniej ilości węglowodanów i twój glikogen nie będzie odpowiednio „załadowany”, to nie powinieneś biegać sprintów, interwałów i innych wysiłków w przemianach beztlenowych (80–90% tętna maksymalnego), ponieważ nie będzie to efektywne.
4. Podsumowanie
Teraz już wiesz, jaki wysiłek możesz wykonywać na czczo, a jaki nie, oraz w jakich okolicznościach. Wiesz też, że możesz wykonywać biegi o niskiej intensywności na czczo, nawet jeśli dnia poprzedniego nie naładowałeś glikogenu – bo rano organizm będzie czerpał energię z tłuszczów. Lecz zdajesz też sobie sprawę z tego, że taki wysiłek nie będzie najlepszą opcja jeśli chodzi o spalanie tłuszczu. Wiesz też, że jeśli biegasz w celu zwiększenia wytrzymałości, warto zjeść posiłek przed, żeby organizm miał więcej energii i mógł wykonać cięższy trening.
Komentarze