W ostatnich latach w Polsce przybyło osób, które rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem. Niestety twierdzenie, że biegać może każdy, jest błędne. Bieganie z nadwagą może doprowadzić do poważnych problemów ze stawami, zapomnieć nie można też o technice. Już podczas pierwszych treningów utrwalamy technikę biegu. Złe nawyki w tej kwestii mogą doprowadzić do poważnych kontuzji, a te przekreślić ambitne plany treningowe. Właśnie dlatego tak ważne jest skoncentrowanie się w pierwszych dniach biegania na technice. Na czym polega bieganie techniką dr. Romanova?


SPIS TREŚCI:

1. Dr Nicholas Romanov – co powinieneś o nim wiedzieć?

2. Na czym polega metoda POSE?

3. Czego uczy dr Romanov?

4. Bieganie techniką dr. Romanova – to wcale nie jest proste



1. Dr Nicholas Romanov – co powinieneś o nim wiedzieć?

O technice biegania czy uzyskiwaniu coraz lepszych efektów powinni mówić przede wszystkim praktycy, prawda? Dr Nicholas Romanov to rosyjski lekkoatleta i trener. W latach 70. ubiegłego wieku stworzył metodę POSE, którą nieustannie rozwijał i promował. Dość szybko znalazł naśladowców i osoby trenujące, którym zależało na poprawie swojej techniki biegania. To właśnie tę uznali oni za kluczową dla osiągania coraz lepszych wyników.


Jeżeli dopiero niedawno zetknąłeś się z nazwiskiem dr. Romanova i jesteś zainteresowany opracowaną przez niego techniką biegania, powinieneś sięgnąć po książkę „Metoda Pose. Bieganie techniką dr. Romanova”. Również poniżej znajdziesz cenne informacje, które przybliżą ci tajniki tej techniki.


2. Na czym polega metoda POSE?

Metoda POSE została skoncentrowana wokół techniki biegu. Dr Romanov uznał, że niektóre pozycje ciała wymuszają ruch. Z łatwością możesz to samodzielnie sprawdzić – gdy wychylasz tułów do przodu, aby nie stracić równowagi, musisz wysunąć nogę. Kierując się tym założeniem, dr Romanov stwierdził, że każdy sportowiec – nie tylko biegacz – musi skoncentrować się na dopracowaniu techniki. Gdy uda mu się ją opanować, bieganie nie będzie wyzwaniem – będzie przychodziło naturalnie, bo wyniknie z przyjętej pozycji ciała.


Poszczególne ruchy, jakie musi wykonać biegacz zgodnie z metodą POSE, zostały dokładnie opisane przez dr. Romanova. Jako przykłady można wymienić m.in. lądowanie na przodzie stopy przy zgiętej nodze, wykorzystanie podczas biegu mięśni dwugłowych uda czy pochylenie, które jednak ma być rezultatem zgięcia w stawie skokowym, a nie pochylenia tułowia.


3. Czego uczy dr Romanov?

Część zaproponowanych przez dr. Romanova rozwiązań to nie nowość. Przykładowo lądowanie na przodzie stopy było promowane przez wielu trenerów, ale to dopiero dr Romanov uporządkował wskazówki dla biegaczy, znajdując przy okazji wiele osób zafascynowanych jego podejściem do biegania.

Być może twoja przygoda z bieganiem trwa już w najlepsze od pewnego czasu, a ty dopiero teraz odkryłeś wskazówki dr. Romanova. Z pewnością nie zaszkodzi wdrożyć je, aby przekonać się, czy zaproponowane przez niego rozwiązania rzeczywiście się sprawdzają. Co więcej, stosując się do rad tego trenera, rzeczywiście możesz zacząć biegać coraz szybciej. Jak to możliwe? Bieg można przyspieszyć na dwa sposoby: zwiększając częstotliwość kroków lub wydłużając krok. Bardzo często biegacze decydują się na drugie rozwiązanie, podczas gdy dr Romanov proponuje pierwszy sposób, uzasadniając, że gdy wydłużamy krok, faktycznie dochodzi do wytracenia prędkości.


4. Bieganie techniką dr. Romanova – to wcale nie jest proste

Jeżeli biegasz, napotkasz poważne trudności z wdrożeniem techniki opracowanej i promowanej przez dr. Romanova. Dlaczego? Ponieważ masz już pewne nawyki, z których będzie ci ciężko zrezygnować. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś spróbować. Być może nie zostaniesz zwolennikiem biegania zgodnie z techniką dr. Romanova, ale w ten sposób możesz sobie również uświadomić, jak bardzo wyrobiłeś sobie pewne nawyki i… wcale tego nie zauważyłeś.


Podejmujesz wyzwanie? W takim razie przygotuj się, że kilka pierwszych treningów spędzisz na mozolnym powtarzaniu określonych sekwencji ruchów. Tylko w ten sposób będziesz mógł wyrobić sobie nowe nawyki, które pozwolą ci biegać zgodnie z techniką opracowaną przez dr. Romanova.

Bieganie techniką dr. Romanova Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane