SPIS TREŚCI:
4. BPS – kiedy powinieneś się nim zainteresować?
Bieganie możesz traktować dość swobodnie, jako sposób na zachowanie formy i nienagannej sylwetki, możesz również nieustannie poprawiać swoje życiówki i brać udział w różnych zawodach. Jeżeli zaliczasz się do drugiej grupy osób biegających, musisz wiedzieć, że w początkowej fazie przygody z bieganiem z treningu na trening będziesz czuć się coraz silniejszy i będziesz biegał szybciej. W pewnym jednak momencie zauważysz, że mimo intensywnych przygotowań, nie jesteś w stanie utrzymać szczytowej formy przez wiele tygodni. Jak zatem trenować, aby na zawodach być w jak najlepszej formie? W tym właśnie pomagają założenia bezpośredniego przygotowania sportowego, czyli BPS-u.
Jak z pewnością wiesz z doświadczenia, przygotowania do zawodów trwają nawet kilkanaście miesięcy. Wykorzystując BPS, możesz przygotować swój organizm do biegania z prędkością startową. Z taką prędkością powinieneś przebiec określoną ilość kilometrów, np. 20. Trening skoncentrowany na przygotowaniu do biegu z prędkością startową pozwala również zweryfikować możliwości i ocenić, czy założenia nie są wygórowane.
Przygotowując się do zawodów, możesz, ale oczywiście nie musisz wdrożyć BPS-u. Jako osoba potencjalnie zainteresowana, musisz wiedzieć, że bezpośrednie przygotowanie startowe nie pozwoli ci podtrzymać dotychczas zbudowanej formy, ale spowoduje, że będziesz w szczytowej formie. Aby taką osiągnąć, musisz wdrożyć trzy fazy, które składają się na BPS, czyli: odbudowa, intensyfikacja i superkompensacja.
Jeżeli myślisz o zawodach, z pewnością jesteś w formie. Czas zatem na odpoczynek. Jak doskonale wiesz, regeneracja jest niezwykle ważna w budowaniu formy. Później konieczne jest ponowne przeprowadzenie intensywnych treningów – możesz robić interwały lub podbiegi. Ważne jest to, że po fazie odpoczynku twoja forma jest coraz lepsza. Dni superkompensacji, czyli najwyższej formy, powinny przypaść na czas zawodów. Wówczas masz największe szanse na odniesienie spektakularnego sukcesu.
Im dłużej biegasz, w im większej ilości zawodów wziąłeś udział, tym większe masz doświadczenie. Musisz jednak wiedzieć, że długość trwania BPS-u jest różna – wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb i charakteru zawodów, do których się przygotowujesz. Zdarza się, że 4 tygodnie wystarczą ci, aby osiągnąć szczytową formę, czasem jednak będziesz potrzebował aż 8 tygodni.
Jeżeli po raz pierwszy przygotowujesz się do zawodów i postanowiłeś podejść do sprawy jak profesjonalista, decydując się na BPS, to najlepiej, aby trwało ono 8 tygodni. Większość biegaczy właśnie tyle czasu potrzebuje, aby osiągnąć szczytową formę. Z drugiej strony im dłużej trenujesz, tym krócej powinno trwać BPS.
4. BPS – kiedy powinieneś się nim zainteresować?
BPS jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie, jeżeli przygotowujesz się do zawodów. W takiej sytuacji przeprowadzenie treningów i faz odpoczynku według zasad BPS może ci pomóc, ale – o czym musisz wiedzieć – nie zagwarantuje ci dobrego miejsca na mecie, bo wiele zależy od tego, jak intensywnie trenowałeś w ciągu sezonu. Jeżeli nie trenowałeś, nie możesz oczekiwać, że 8-tygodniowy trening sprawi cuda.
Gdy nie przygotowujesz się do zawodów, ale chcesz sprawdzić swoją formę, również możesz skorzystać z BPS. Kontrolując tę, będziesz jeszcze lepiej mógł zaplanować treningi w przyszłych sezonach. Pamiętaj też, że rozpoczęcie np. 8-tygodniowego BPS przed zawodami, wyróżnia amatorów biegania od ambitnych amatorów biegaczy. Do której grupy biegaczy chcesz się zaliczać?
Komentarze