Jeżeli biegasz, to na treningu możesz zarówno truchtać, przebiec maraton, jak i skoncentrować się na szybkim biegu na krótkim odcinku. Szybkość biegu ma bezpośredni związek ze wskazaniami EPOC. Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów? Musisz zatem biec tak, aby organizm na każdym treningu doznawał szoku. Gdy trening znacznie obciąża organizm, wymagając tym samym od ciebie włożenia w niego sporego wysiłku, to możesz liczyć na szybkie rezultaty. Dowiedz się, jak możesz samodzielnie kontrolować wskaźnik EPOC.


SPIS TREŚCI:

1. Co to jest wskaźnik EPOC?

2. Jak zmienia się wskaźnik EPOC?

3. Jak wykorzystać wskaźnik EPOC?

4. Jak sprawdzać wskaźnik EPOC domowym sposobem?

5. Wskaźnik EPOC a inne sporty niż bieganie1. Co to jest wskaźnik EPOC?

EPOC to skrót od zwiększonej powysiłkowej konsumpcji tlenu (z angielskiego excessive post-excercise oxygen consumption). Niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowanym biegaczem jesteś, musisz wiedzieć, że wskaźnik EPOC pozwala określić, jak intensywny był twój trening. Dlaczego?


W zależności od tego, jak intensywny jest trening, zmienia się zapotrzebowanie na tlen. Z pewnością zauważyłeś, że w czasie i po truchtaniu oddychasz dość spokojnie, czyli zupełnie inaczej niż po szybkim przebiegnięciu nawet krótkiego dystansu. W drugim przypadku oddychasz bardzo szybko nawet po zakończeniu treningu. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie liczne procesy zachodzą nie tylko w czasie biegu, lecz także po jego zakończeniu. Właśnie wówczas organizm regeneruje się, a tlen jest mu niezbędny m.in. do pracy nad mikrouszkodzeniami, które powstały podczas treningu.


2. Jak zmienia się wskaźnik EPOC?

Aby sprawdzić wskaźnik EPOC, potrzebne są dwie dane. Pierwsza to zużycie tlenu przed treningiem, druga to zużycie tlenu w czasie i po treningu. Zależność jest prosta – im bardziej intensywny bieg, tym wyższy wskaźnik EPOC.


Jako osoba trenująca powinieneś mieć świadomość, że na wskaźnik EPOC wpływ ma nie tylko intensywność treningu. Jeżeli biegasz, robiąc przerwy, musisz wiedzieć, że w czasie przerw między przebiegnięciem poszczególnych odcinków, wskaźnik EPOC będzie niższy. Dodatkowo wskaźnik ten zależy m.in. od twojego samopoczucia i tego, czy się wyspałeś. Z pewnością wiesz, że sen – jego długość i jakość – ma wpływ na twoje przygotowanie do treningu.


3. Jak wykorzystać wskaźnik EPOC?

W systematycznym bieganiu możesz upatrywać swojej szansy na zrzucenie zbędnych kilogramów. W takim przypadku możesz wykorzystać wskaźnik EPOC. Nadmiarowe kilogramy możesz zrzucić tylko wówczas, gdy wskaźnik EPOC będzie rósł z każdym treningiem. Z tego względu dobrym pomysłem jest cykliczne wykonywanie pomiaru zużycia tlenu (przed, w czasie i po treningu).


Aby sprawdzić, czy trening był wymagający, nie wystarczy jednak wyłącznie monitorować wskaźnika EPOC – konieczne jest jego skorelowanie z czasem i szybkością biegu. W ten sposób sprawdzisz, czy biegłeś wystarczająco długo i szybko, aby bilans energetyczny był ujemny. Jeżeli będzie, waga zacznie spadać, a ty osiągniesz swój cel – schudniesz.


4. Jak sprawdzać wskaźnik EPOC domowym sposobem?

Zasadniczo wskaźnik EPOC bada się w warunkach laboratoryjnych (jednostką pomiaru są mililitry tlenu na kilogram masy ciała). Nie oznacza to jednak, że nie możesz samodzielnie go monitorować – w tym celu będzie ci potrzebny pulsometr. To urządzenie pozwala mierzyć tętno, ale – jak się okazuje – nie tylko. Według specjalistów, posiadając go, określisz również m.in. zużycie tlenu. Korelując poszczególne wyniki, możliwe jest oszacowanie wskaźnika EPOC.


Domowy sposób sprawdzenia wskaźnika EPOC nie jest trudny. Jeżeli traktujesz bieganie na poważnie, z pewnością zakupiłeś pulsometr. W takim razie nie powinieneś mieć problemu z wykonaniem pomiaru EPOC.


5. Wskaźnik EPOC a inne sporty niż bieganie

Okazuje się, że wskaźnik EPOC można wykorzystać nie tylko w przypadku biegania. Być może – poza bieganiem – uprawiasz również inne sporty. Jeżeli sporty te angażują wiele mięśni, to będziesz mógł sprawdzić wskaźnik EPOC. Mowa o takich aktywnościach, jak np. pływanie czy jazda na rowerze.


Specjaliści nie zalecają wyliczania wskaźnika EPOC w trakcie treningu na siłowni. Ćwicząc na maszynach angażujesz wyłącznie niektóre mięśnie, a to oznacza, że wynik może być przekłamany.

EPOC – sprawdź, jak intensywny był twój trening Ocena: 4/5 Ilość głosów: 3
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę?
Chcesz spalić zbędny tłuszcz?
Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie?
Chcesz stać się prawdziwą bestią?
Chcesz stać się sławny i bogaty?
Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie?
Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz…
Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody!
PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę!
Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi